700 artikel beschreven, reeds herhaaldelijk tijdens zijn verblijf in Atjeh (1) met een paar zijner vrienden had besproken, totdat hij in Januari 1875, op het punt zijnde het oorlogsterrein te verlaten, voornamelijk op aandrang van één hunner, er toe is overgegaan, om te trachten den bevelhebber voor dat plan te winnen. Groot-Atjeh te isoleeren, waardoor het mogelijk zoude worden om binnenkort tot een stadium van rust te geraken, moest volgens dat plan zijn het doel; het bezetten van al de Atjeh riviermondingen, zoomede van de Kröeng Raba en de Kroeng Raja, het middel om tot dat doel te geraken. In ruwe trekken schetste Van Zijll de Jong dat plan op een stuk papier en toonde den Bevelhebber aan, de wijze waarop dat zoude kunnen uitgevoerd worden. Geen teekeu van afkeuring maar evenmin van goedkeuring was op Pel's gelaat te lezen. Het was daarom dat Van Zijll de Jong, in Februari daaraanvolgende te Batavia aangekomen, de aandacht op dat zelfde plan vestigde, eerst van den toenmaligen Chef van het wapen der Artillerie, kolonel Ubbens, en daarna van den Commandant van het Leger, luitenant-generaal Whitton. Majoor Van Zijll de Jong was daarna reeds verscheidene maanden in Nederlandin Atjeh spoedde de kwade mousson ten einde, en het voor de troepen meest geschikte seizoen om te ageeren zou weldra weder aanbreken. Toenhet was in de tweede helft van October 1875 nog niets van eenige uitvoering van het straks besproken plan vernomen heb bende en daarom in de meening gebracht, dat in Indië daaraan niet die aandacht was geschonken, welke het volgens zijne overtuiging verdiende, is Van Zijll de Jong er toe overgegaan, om dat plan in algemeenen zin te bespreken in het Haagsche „Vaderland. Nu bleek wel eerst later dat generaal Pel, bij schrijven dd°. 30 April 1875, een plan had ontwikkeld in den geest van het straks vermelde van den majoor Van Zijll de Jong, maar dit üeemt niet weg, zooals uit het bovenstaande blijkt, dat het Van Zijll de Jong is geweest die het plan, ofschoon pas in October door hem publiek gemaakt, (1) Januari 1874 Januari 1875.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 87