701 toch reeds in Januari en Februari alzoo 2 a 3 maanden vóór Pel's schrijven in Indië had besproken. Het gaat dus niet aan, zooals gij doet, te beweren, dat Pel's schrijven wel invloed kan hebben gehad op dat van Van Zijll de Jong, maar dat het omgekeerde vierkant onmogelijk is. Eerder zoude men het omgekeerde mogen aannemen. Wat betreft de patrouille order van den kolonel ïïausmeent gij dat ik niet juist ben ingelicht, en verwijst gij mij naar hetgeen, om trent haar ontstaan, in 1883 (Memorie van antwoord dd. 30 Octo ber 1882 5 naar „waarheid" aan de volksvertegenwoordiging is medegedeeld. Intusschen geeft gij toe, dat de kolonel Haus, tijdens hij op zijne reis naar Atjeh Batavia passeerde, van den Legercom mandant eene vroegere patrouille order ontving, „die hem misschien „bij het nader regelen der patrouillediensten zoude kunnen te pas „komen". Dat ook de pas benoemde Gouverneur van die order kennis droeg, en ze derhalve, zoodra van de zijde van het militair commando, naar aanleiding van het te Batavia verhandelde, eene nieuwe regeling der patrouillediensten werd uitgelokt, moeieljjk over het hoofd kon worden gezien, zegt gij daarmede waarschijnlijk onbekend echter niet, en evenmin merkt gij op, dat ik abusievelijk schreef: de patrouille order van den overste (later generaal) Kroesen tei Westkust van Borneo, terwijl ik had moeten schrijven: de patrouil le order van den resident Kater ter Borneo's Westkust, zooals die werd gewijzigd en gearresteerd door den generaal Whitton. Welke nu was de inhoud der laatstgenoemde order? Daarom- tient schreef ik naar Borneo's Westkust, en tot mijne niet geringe verwondering bleek mjj, dat de door den Legercommandant ctanbevolene patrouille order, de militaire macht vrij wat meer de handen bindt, dan de commandementsorder van den 22 Mei 1881 N°. 123. Ga maar eens na. Geene patrouilles dan op schriftelijk verzoek van den Resident of Assistent-Resident, en dan nog alleen wanneer de veilig heid \an den militairen post het toelaat; vaststelling van den te nemen weg door den Ass. Resident; de patrouille commandant alleen gerechtigd tot het maken van bemerkingen, maar zonder recht om op eigen gezag te handelengeen gebruik maken van de wapens dan op verzoek van dien ambtenaar, die de verantwoordelijkheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 88