703 niet goed meer herinneren. Ik won dus nadere informatiën in te Kotta Radja zelve. En uit het antwoord bleek, dat de comman- dements order van den 22 Mei, in strijd met de bedoeling van 't Legerbestuur en zonder zijn voorkennis, was uitgevaardigd; dat de Gouverneur in den aanvang van Augustus verzocht, om ter wering van kwaadgezinden, ook op aanvraag van controleurs, patrouilles beschikbaar te willen stellen en dat daarop, in volkomene overeen stemming met dien Gouverneur, een voorschrift werd gegeven, dat bijna volkomen overeenkomt met de patrouille order van Borneo's Westkust, zoo volkomen zelfs, dat toen het Legerbestuur er mede bekend raakte, eene wijziging werd noodig geoordeeld, omdat de ver antwoordelijkheid die op de schouders van de civiele ambtenaren werd geladente groot was, waarna de gewijzigde order door het Legerbestuur werd gearresteerd, Gij ziet, dat een Minister de waar heid kan zeggen, en toch niet de geheele waarheid, waarschijnlijk omdat hij met de laatste evenmin is bekend geweest als gij, die reeds op den 1 Juni 1881, acht dagen na het uitvaardigen der commandementsorder, Atjeh verliet, en dus niet hebt kunnen weten, wat na dien tijd omtrent die order is verhandeld. En tevens ziet gij, dat ik niet zoo onjuist 'was ingelicht als door U werd vermoed, maar minstens evenveel van de zaak wist als gij. Heeft nu de commandementsorder hierboven besproken, werkelijk zoo nadeelig gewerkt, als wordt gezegd? Ter beantwoording dier vraag, begin ik onder Uwe aandacht te brengen, dat de gouverneur P. v. d. H. en de kolonel Haus hunne betrekkingen overnamen op den 6n April tevoren, en dat er derhalve 45 dagen waren verloopen, vóór die order in werking kwam. In die 45 dagen was veel gepatrouilleerd, veel meer gepatrouilleerd dan onder den generaal Yan der Heijden, zelfs zooveel gepatrouilleerd, dat den 25° April van Atjeh kon wor gden geschreven, dat niettegenstaande van vermindering van patrouille- diensten werd gesproken, die diensten drukker dan ooit werden gedaan, en cavalerie afdeelingen geheel Atjeh doorreden. (1) Maar met hetzelfde succes als vroeger, n. 1. geen; terwijl men 15 dagen later liet volgen „IJvert de Gouverneur tegen het patrouilleeren der troepen, de (1) Zooals na de uitvaardiging der commandementsorder kon blijven geschieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 90