704 „bevelhebber toont zich een ijverig voorstander van de wijze van „oorlogvoeren van 1876 (ik cursiveer) d. w. z. de soldaat zonder „noodzaak en zonder eenig resultaat, nachten lang in de sawahs te „houden, waardoor ziekte en sterfte toenemen. Ook ijvert hij voor „den patrouilledienst die afmat, den troep aan noodeloos gevaar „blootstelt om een of andere zeldzaam mogelijke moord of roof te „voorkomen, terwijl juist in de minder bekende streken, waar pa trouilles eenig nut zouden kunnen hebben, de gidsen haar rondvoeren „door dik en dun, liefst midden door sawa's, zoodat, verrieden die „practische klepperende stalen kapmesscheeden ons ook niet, ieder „den troep kan zien wurmen, en zich zelf uit de voeten kan maken. Tot „slot van rekening, drijven de Atjehers, wegens de weinige resultaten, „den spot met deze vliegende colonnetjes, en dezen spot geven „zij niet zelden door gelach of door een nagemaakten oorlogskreet „lucht. (1) Er werd derhalve in die 45 dagen meer dan voldoende gepatrouil leerd, meer zelfs dan vroeger onder den generaal Yan der Heijden. (2) En toch hielden de voorboden van 't geen te wachten stond evenmin op als in dien laatsten tijd. In de officieele Javasche couranten van den aanvang van 1881 kan men lezen, dat in December 1880 wodei meer werd vernomen van veediefstallen en andere gewelddadigheden dat zich toen eene bende kwaadwilligen ophield in de XXVI Moekims bij kampong Roempit, welke door eene patrouille werd verdreven, maar zonder verliezen te lijden; dat op den 17 December een 8-tal Chineesche wegwerkers bij Lambaroe werd aangevallen en drie hunner verwonddat in den nacht van den 24 December de kampong Bakoi [III Moekims Kerkoen] door een dertigtal, meerendeels met achterla.adgeweren gewapenden, aangevallen en geplunderd werd dat op deu 28 daaraanvolgende, de kampong Batoh bij Longbattah door een tiental gewapende Atjehers werd binnengedrongen; dat op t den 3 Januari de broodkar tusschen Lamjoeng en Toengkoeb werd beschoten; dat in den nacht van deu 2n op. den 3" Januari 1881 (1) Zie brieven uit Atjeh in de Locomotief. (2) Een officier die in dien tijd (1880) eenige weken op verschillende posten door bracht, verklaarde mij niet anders te hebben zien patronilleeren, dan tot onderhoud der communicatie tusschen de posten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 91