712 De 4000 man zijn niet teruggezonden, maar instede van dien, is men teruggetrokken in eene stelling, in omvang slechts een paar dui zend meter kleiner dan die, van welke ik in 1874 zeide (1): „de „hoog die in dat geval zou moeten bezet worden, zou eene lengte „hebben van ongeveer 25000 meter of 4^ uur, de straal eene lengte „van ongeveer 6000 M. of één uur en vijf minuten. Verder dan een „paal [1506 M.], zou men de verschillende posten moeielijk van „elkander kunnen verwijderenenkele tusschenposten zouden noodig „zijn; wegen zouden niet alleen van het middelpunt naar iedere sterkte „maar ook tot onderlinge verbinding dezer laatsten moeten aangelegd „en terrein schoongekapt worden(2) gebouwen zou men moeten „oprichten, geschut, krijgsbehoeften en levensbehoeften aanvoeren, „en eindelijk ieder der posten voorzien van eene bezetting, geëven- „redigd aan den grooteren afstand van de hoofdsterkte en de nood zakelijkheid om bestand te zijn tegen verrassing." Hoewel eenige der bezwaren toen geopperd, thans niet meer bestaan, geloof ik toch dat het voordeeliger zoude zijn geweest, nu men toch terugtrok, de in te nemen stelling kleiner te nemen. Hij die blijkens zijn opstel in N°. 12, jaargang 1883, van dit tijdschrift, reeds in 1874 waar schuwde tegen het postenstelsel, kan niet ingenomen zijn met eene stelling, die zoovele posten noodig maakt als de tegenwoordige. Hetgeen gij zegt omtrent de operatieplans van den generaal Van der Heijden, geeft mij niet de overtuiging, dat ik, door het koloniaal verslag van 1879 en de uittreksels uit het journaal van den Militairen en Civielen Gouverneur te Atjeh, alsmede door diens telegrammen, (1) Zie Algemeen Handelsblad 12 Januari 1875. (2) Ook buiten de linie wordt gekapt. Tot op een afstand van een K. M. Geschiedt dit, in navolging van het kappen om den kraton in Augustus, September en October 1874, dat op zooveel verliezen te staan kwam en dat in de laatste maand werd ge staakt? Hoelang blijft een terrein binnen de tropen onbegroeid? Hoegroot is de op pervlakte die moet worden schoongehouden 3000 bahoes? Hoevele verliezen zal dit veroorzaken? Is 't waar, 't geen men mij schrijft, dat het opengekapte terrein zoo 'n treurig gezicht oplevert, en dat het opruimen eene ruïne is, voor de bevolking der veelooze streek, die, al wordt ze ook betaald, in geen jaren zal te boven komen, wat zij verliest?

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 99