HANDBOEK DER PIONIERKUNST voor het Nederlandsche leger, door C. J. Snij ders, le Luitenant-Ingenieur. Afdeelingen VI X. Schiedam. H. A. M. Roelants 1881/84. De Lezers van het Indisch Militair Tijdschrift vinden in den jaargang 1881, eene aankondiging van het door den luit.-ingenieur C. J. Snijders geschreven handboek der Pionierkunst Afl. 1 4. Sedert verschenen van dit werk bij den uitgever Roelants, de afleveringen 6 10, achtereenvolgens behandelende: Legering, Communicatiën, Veld bruggen en Yeldmineurkunst. Was de beoordeeling van de eerste afleveringen, wat deugdelijkheid, wijze van behandeling en uitgave betreft, zeer gunstig, ook de voor ons liggende vervolgdeeltjes verdienen diezelfde qualificatie. Zeer juist werd door den Schrijver ingezien, dat men, onderwerpen van pionierkunst behandelende, niet karig mag zijn met toelichtende schetsen. Zijn deze volledig en duidelijk en ontbreken daarin geen hoofd afmetingen, dan zal ieder aan wien pionierarbeid wordt opgedragen, aan eene raadpleging van die schetsen in den regel voldoende hebben, al moge ook de tekst, vooral bij bestudeering van het onderwerp, eene voorname plaats innemen. Het feit echter, dat het werk, compleet zijnde, nog al omvangrijk en daardoor vrij kostbaar zal wezen (wij berekenden globaal de prijs bij inteekening op ongeveer 15) had er o. i. den heer Snijders toe moeten leiden, den tekst zooveel mogelijk te bekorten, zonder dat dit aan de duidelijkheid had behoeven te schaden. Zoo hadden b. v. alle details, die men uit de teekeningen kan lezen, niet weder in den tekst behoeven te worden opgenomen. Zoo gelooven wij, dat ook de beschouwingen over de bepaling van zwaarte afmetingen van brugliggers, in dit Handboek wel gemist kunnen worden, omdat bij pionierarbeid in oorlogstijd spoedige daarstelling en practisch gebruik van de dikwijls zeer beperkte hoeveelheid bouwmateriaal de eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 103