730 Sedert lang wees Berthelot de gelatine reeds aan als de machtigste ontplof- fingsstof; maar er waren twee groote bezwaren te overwinnen: de regel matige fabricatie en het verzekeren van de ontploffing. Het schijnt dat deze beide moeilijkheden thans zijn opgeheven. "VVij wisten uit een artikel van de „Revue italienne d'artillerie et du ge'nie" (September 1884), dat men in Italië ernstige proeven daaromtrent nam; thans bereikt ons uit Amerika het bericht, dat men daar geslaagd is in eene practische oplossing van het vraagstuk. Rev. Mar. et Col. Stuurbare ballons. De heeren Renard en Krebs in Frankrijk zijn er in geslaagd om het vraagstuk van het besturen van luchtballons op te lossen. Hun ballon heeft eene lengte van' 50,42 Meter, eene breedte van 8,40 M. en een volume van 1864 M3. Hij heeft den vorm van een sigaar. De schroef met twee bladen die hem doet bewegenis aan den voorsteven. De gemiddelde snelheid, bij kalm weder, is 5 M. in de seconde. De motor van de beweegkracht, is een electrische zuil van 32 elementen. De proeven in Hovember 1884 met hun ballon geno men, hebben onbetwistbaar aangetoond, dat de bestuurbare ballons tot het gebied der werkelijkheid behooren en in toekomstige oorlogen een be langrijke rol zullen spelen bij verkenningen als anderszins. Langen tijd heeft men de mogelijkheid om ballons te besturen betwij feld; men meende dat dit onmogelijk was, bij gebrek aan een steunpunt in de lucht. De ondervinding heeft het tegendeel geleerd; het lucht schip, voorzien van een motor, vindt zijn steunpunt in de lucht zelve, zooals een onderzeesche boot het vindt in het water; beide gevallen zijn met elkaar te vergelijken; er bestaat alleen verschil ten opzichte van de dichtheid der middenstof. Een eisch is echter, dat de snelheid waarmede de ballon zich beweegt, de snelheid van den wind overtreft. Met eene snelheid van 10 a 12 Meters in de seconde, zal het wel dikwijls gebeuren, dat de ballon niet tegen den wind op kan werken, maar in allen gevalle zal het toch mogelijk zijn, al is het dan ook zigzagsgewijze, buiten de windrichting te sturen. I. R. über die Ges. Arm. und Fl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 117