1012 Over de inrichting van schietbanen en het materieel zal slechts weinig worden medegedeeld. liet Indisch leger heeft in den regel goede schijfschietterreinen veel beter althans dan in Nederland. De aanwezigheid van heuvels of bergen als natuurlijke kogelvan- geis en de gemakkelijke toewijzing van eenig terrein, om er naar de schijf te schieten, wordt hier vaak niet genoeg gewaardeerd, omdat men niet weet hoe de meeste infanterie-korpsen in Nederland 3 uur heen en weer te loopen hebben, om op een zeer onvoldoend stuk gronds, op vaste uren en dagen, te schijfschieten. Yeri eweg de meeste schietterreinen in Nederland liggen heel ver van de garnizoensplaats, zonder dat men er daarom zich in het vuren op verre afstanden oefenen kan; vele terreinen hebben niet alleen in de lengte, maar ook in de breedte te beperkte ruimte, waardoor vaak ook de veiligheid in gevaar wordt gebracht, zoodra de vurende afdeelingeu, op naast elkaar gelegen banen, niet meer op denzelfden afstand schietenweer andere terreinen zijn weinig of in het geheel niet geschikt voor de oefening van scherpschutters, ter wijl ten slotte het „gevechtsschieten" in geen enkel Nederlandsch garnizoen naar behooren kan plaats vinden. Sedert de schijfschietoefeningen in alle Europeesche legers zoo zeer zijn uitgebreid geworden, laboreeren trouwens de meeste legers aan het gebrek aan geschikte schietterreinen. Om het gevaar van kogelaanslagen zooveel mogelijk te vermin deren, worden in Duitschland dwars over de schietbanen, kleine traversen aangelegd van een halve meter hoogte, terwijl men in Amerika en Rusland de schietbanen altijd aanlegt van noord naar zuid, met de schijven in het noorden, ten einde den schutter geen hinder van den zonneschijn te doen ondervinden. Wat de schijven zelve aangaat, deze zijn in bijna alle rijken van hout of ijzer, beplakt met linnen of papier. In sommige rijken, als Noorwegen, Zwitserland, Zweden en Noord-Amerika, heeft men cirkel vormige schijven, verdeeld in eenige gelijkmiddelpuntige kringen, welke schijven in verband met nor male hoogte- en breedtespreiding en dit achten wij een fout niet altijd eene ruimte ter zijde laten, om aan den schutter te doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 397