IETS OVER BROODVOEDING EN MEELBEREIDING. Vervolg). Zooals reeds vermeld werd, gaan bij de afscheiding van de zeme len uit meel, dat door grofmalen fijngemaakt werd, verschillende voor de voeding zeer belangrijke bestanddeelen verloren, die aan de zemelen blijven kleven. Dit verlies is veel geringer, wanneer voor het malen eene der beide laatstbehandelde methodes wordt gevolgd, aangezien de zemelen daarbij meerdere bewerkingen ondergaan, waar door vele van de aanklevende deeltjes losgemaakt worden. Bovendien zijn, in de laatste jaren, in alle belangrijke meelfabrie ken borstelwerktuigen in gebruik, waarmede de grove zemelen van nagenoeg alle aanklevende bestanddeelen ontdaan kunnen worden. In eene fabriek, alwaar platgemalen wordt, leveren 100 Kg zemelen, door het borstelen, ruim 2 KG. meel van de be3te hoedanigheid op. Zoowel door het toepassen van eene doelmatige maalmethode, als door het borstelen der zemelen, is men dus tegenwoordig in staat, deze, nagenoeg zonder verlies aan andere bestanddeelen, uit het meel af te scheiden. Het vraagstuk, in hoeverre het, uit een hygiënisch oogpunt, in het algemeen wenschelijk geacht moet worden, het brood al dan niet uit gebuild meel te bereiden, is daardoor tot een meer eenvoudigen vorm teruggebracht, omdat thans met vrij groote ze kerheid kan worden nagegaan, of het gebuild meel werkelijk (zoo als bijna immer wordt aangenomen) een geringer gehalte aan voe dingsstoffen bezit, dan het meel, waarin alle zemelen behouden zijn. Om hieromtrent tot een juist oordeel te geraken, vestigen wij de aandacht op de twee hieronder volgende tabellen, waarvan de eerste, ontleend aan König (1), eene opgave bevat van de gemiddelde pro- (1) Prof. dr. J. König. Zusammen9etzung der raenschlichen Nahrungsmittel. Ber lin 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 408