DE VERPLEGING VAN OFFICIEREN IN DE MILITAIRE HOSPITALEN. Dikwijl hoort men officieren, die reeds een of meermalen in een militair hospitaal werden verpleegd, zeggen: „nu, levend krijgt men mij niet meer in het hospitaal; die daar niet ziek is, moet er wel ziek worden." Waar komt toch die afkeer van de militaire hospitalen vandaan? Wij zullen trachten eenige der daarvoor bestaande redenen op te geven. Vooraf een woord over het al of niet verplicht zijn om zich in een hospitaal te doen opnemen. Voor zoover ons be kend, is in geen reglement of bij geen enkele algemeene order aan gegeven, in hoeverre de officier verplicht is zich in een hospitaal te doen opnemen, en is ook nergens aangegeven tot op welke hoogte hij recht heeft op vrije geneeskundige behandeling huiten het hospitaal. Wel geeft het „reglement voor den militairen geneeskun digen dienst" aan, in welke gevallen de mindere militairen in de hospitalen moeten worden opgenomen tart. 55.), doch van offi ciereu spreekt dat reglement niet. Alleen zegt art. 61 dat de officieren en hunne familiën kosteloos door de officieren van ge zondheid moeten behandeld worden. Toch ziet men, en wel voornamelijk in de grootere garnizoenen, dat officieren, en meer be paaldelijk luitenants, zonder vorm van proces naar het hospitaal wor den gezonden, niettegenstaande ook deze officieren er dikwerf zeer veel belang bij hebben om niet aldaar te worden verpleegd. Het is daarbij opmerkelijk dat hoe hoogeren rang de zieke inneemt, hoe min der noodzaak er schijnt, te bestaan tot opneming in een hospitaal. Is het opnemen van een ongehuwd officier dikwijls in strijd met diens persoonlijke inzichten en belangen, zooveel te meer is dat het geval met gehuwde officieren. Is de op te nemen officier onge huwd, dan wordt immer met de reden geschermd, dat zijne verple ging in een hospitaal Yeel beter is dan hij daar buiten kan hebben,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 423