DE MADOEREESCHE WERVING EN DE KORPSEN BARISAN. Wordt dikwijls gewezen op het element der vreemde natiën in het Europeesch gedeelte van het Hederlandseh-Indische leger, worden maatregelen genomen, om het Nederlandsche element zooveel mogelijk in de meerderheid te doen zijn, opvallend is het, dat de samenstelling van het Inlandsch element van het leger zoo weinig op den voor grond treedt. Het is genoeg bekend, dat het leger juist voor het grootste gedeelte uit Inlanders bestaat en dat het Javaansche ras het sterkst vertegen woordigd is. Is het laatste daaraan te wijten, dat de Javaan zulke goede eigen schappen bezit, om een ferm soldaat te zijn of te worden? Wij gelooven het niet, maar wel, dat er veel betere elementen te vinden zijn, dan de passieve en flegmatieke Javanen. De werving van Javanen gaat en ging steeds goed, en zóó gemakkelijk zelfs, dat er veelal meer aanbod dan vraag was. Maar wanneer men die Javaansche recruten aandachtig beschouwt, dan mag het een raadsel heeten, hoe men daarvan soldaten zal vormen, waarmede met succes onze fiere en krijgslustige vijanden, die wij in den Indischen archipel hebben en nog kunnen krijgen, kunnen bestreden worden. En is het niet een teeken des tijds, dat wij tegenover onze Inlandsche vijanden in den archipel hoe langer hoe beter beslagen op het krijgstooneel moeten verschijnen, zoo behoort ook onder die omstandigheden eene verbetering van het gehalte van het Inlandsch element van het leger tot een der grootste zorgen. En toch heeft het vaak den schijn, alsof voor het leger slechts sprake is van eene quantiteit Inlandsche soldaten, alsof het voldoende is, wanneer aan de eischen der formatiesterkte slechts voldaan is. Vooral nu er aan geen legeruitbreiding te denken valt, is het meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 531