1159 droes, een tijdperk van zenuwachtige inspanning voor een paardenarts. Ieder, die een paard met goedaardigen droes op stal gehad heeft, zal bij ondervinding gezien hebben, wat zulke dieren allerel lendigst kunnen lijdenhoe zij door zwelling van de deelen, in mond en keelholte gelegen, gedurende dagen achtereen geen voedsel en drank kunnen opnemen; hoe zij, reeds uitgeput en verzwakt op pu blieke vendutiën aangekocht, in hun ziekten tot geraamten uitteren en in dien toestand, meer dood dan levend, het voorwerp zijn van een aanhoudende en vermoeiende zorg, en soms dag en nacht groote inspanning gevorderd wordt, om de arme dieren toch maar op de been te houden en hun lijden door allerlei kunstmiddelen te verzachten. Wanneer er nu zoo 100200 paarden ieder oogenblik de hulp van den paardenarts noodig hebben, dan zal de meest ijverige paardenarts krachten te kort komen, om zich behoorlijk van zijn plichten te kunnen kwijten. Hoe gaarne men alle zieke dieren zelf zou willen behandelen, men moet zich tevredenstellen met het geven van voor schriften, de uitvoering daarvan overlatende aan het personeel (meestal niet van de beste ruiters), geëmployeerd op den ziekenstal. Natuurlijk heeft de paardenarts behalve die droeslijders nog andere zieke paarden te behandelen, waarvoor in den regel de tijd ontbreekt. Nu komt er te Salatiga een groot inconveniënt bij, waarom de paardenarts zich niet bijzonder veel met zijn dienst kan bemoeien. Hem zijn daar andere diensten opgelegd, die, wil hij in geen onaan genaamheden komen, allereerst vervuld moeten worden. Die diensten zijn: a. het geven van onderwijs in paardenkennis aan de élèves, ge plaatst op de kaderschool; b. het opleiden van leerling-hoefsmeden tot hoefsmid bij de eskadrons cavalerie c. het les geven in paardenkennis aan onderofficieren, korporaals en manschappen op de korpsschool; en cl. ten slotte, omdat men bang is dat de paardenarts nog te weinig te doen heeft, moet hij nu en dan een wetenschappelijke voor dracht houden voor de H. H. officieren, en iederen dag geneeskundig onderzoeken het te slachten vee voor het garnizoen aldaar. Dit is wel een dienst-tableau, om, al is het klimaat voor dengene,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 544