DE COMMISSIE YAN PROEFNEMING. In de formatie van het wapen der Artillerie van het Nederlandsch- Indiseh leger is begrepen eene commissie van proefneming, waarvan het personeel bestaat uitéén kapitein. Deze officier, die als voorzitter dier commissie fungeert, is het eenige permanente lid en de andere officieren, luitenants, die hem jaarlijks worden toegevoegd, zijn bij de te Batavia garnizoen houdende batterijen of compagnieën vestingartillerie ingedeeld en worden slechts tijdelijk bij de commissie van proefneming gedetacheerd. Na afloop dier detacheering worden die officieren veelal van Batavia overgeplaatst en door anderen ver vangen, welke op hunne beurt worden aangewezen ter assistentie van den voorzitter der commissie. Aldus is deze laatste telken jare genoodzaakt met een nieuw stel officieren de proefnemingen te beginnen iets, wat natuurlijk minder goeden invloed moet uitoefenen op den geregelden en vluggen gang van zaken, al is het ook eene aangename leerschool voor de gedetacheerde luitenants. Ons bij andere artillerieën vergelijkende, zijn wij in dit opzicht ook zeer misdeeld. In Nederland b. v. telt de commissie van proefneming een president, thans kapitein, en 4 leden, waarvan 2 met den rang van kapitein en 2 met dien van luitenant. Deze commissie is permanent en neemt het geheele jaar door hare proeven op het strand bij Scheveningen. De president heeft dus ten allen tijde de beschikking over zijne officieren, kan het werk onder hen verdeelen, de. gemaakte berekeningen onderling doen controleeren, enz. en krijgt zoodoende een personeel dat geroutineerd raakt in zijn moeilijken werkkring, hetgeen natuurlijk gunstig moet werken op de juistheid der proeven en de snelheid waarmede zij gehouden kunnen worden. Behalve deze commissie van proefneming, bezit de Nederlandsche artillerie ook eene schietschool, wier taak het is, behalve als leerschool -=a-^£

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 79