Het spreekt van zelf, dat met zoodanig instrument de uitkomsten van proefneming zeer weinig bevredigend waren. (1) De luitenant Scheffer wendde zich daarop tot een meer ervaren instrumentmaker en deze nu is er thans geheel op ingericht, om de verschillende ouderdeeleu van den afstandsmeter, in het bijzonder de moeielijk zuiver af te werken spiraal, machinaal aan te maken, zoodat het alleszins te verwachten is, dat bij de nieuwe exemplaren van het instrument de onnauwkeurigheden van het vorig handwerk ver meden zullen zijn. De eenige moeiehjkheid, waarvoor de uitvinder thans nog staat, is de exploitatie van het instrument. Het is intusschen te voorzien, dat ook die moeiehjkheid spoedig zal te boven gekomen zijn, en dat de tijd met meer verre af is, dat men voor de som van 12.50 een „goeden afstandsmeter Scheffer te Breda bij den instrumentmaker Van Pelt zal verkrijgen. Ik heb het vorenstaande willen mededeelen, eerstens, omdat ik eenmaal begonnen ben met de aandacht van het Indisch officierskorps op dezen nieuwen afstandsmeter te vestigen en mij daardoor voor een gering deel mede verantwoordelijk acht voor de gevolgen er van. ter andere zijde, omdat ik voor den goeden naam van den uitvinder en ook voor dien van mij de naar Indië gezonden, slecht afgewerkte exemplaren niet gaarne zou willen aangemerkt zien als de zoo hoog geroemde, ni euwe afstandsmeter Scheffer. Alle beginselen op dit gebied zijn vaak moeielijk. Dit heeft indertijd de artilleriekapitein Le Boulengé ook on dervonden. „Dans les commencements", zoo schreef die officier, „notre télémètre „était entaché de graves défauts de fabrication, qui retardèreut pendant „longtemps sa vulgarisation: la nouveauté du principe, l'emploi „d'un liquide dans un instrument de précision, la nécessité d'une „bulle d'air et la difficulté de l'emprisonner, toutes ces conditions „ont empêché de réaliser d'un premier jet notre idéé d'une fagon „pratique et irréprocha'ole." (1) De lezers zullen wel bevroeden, dat ik don luitenant Scheffer niet zoo met name in een publiek geschrift zoude opvoeren, wanneer hij mij daartoe geene ver gunning gegeven hadde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 103