DE BATALJONS- ADJUDANT. Een enkel woord over deze aanhaling, voorkomende in het Indisch militair tijdschrift, 1885 N° 11, blz. 1128. Reeds meermalen werd in genoemd tijdschrift over de oefening der infanterie geschreven, maar nimmer las ik eene stelling, die zoo stoutweg eene der gewichtigste betrekkingen overbodig verklaarde. Zeker is het, dat de compagniescommandant, dien ik kortweg C. C. evenals den luitenant-adjudant L. A. zal noemen, zeker is het, dat de C. C. schoone stellingen ontvouwt. Misschien valt er wel wat op sommige af te dingen, maar dat aan te toonen, ligt buiten mijnen weg. Ik zal mij hieronder bepalen tot het aangeven van eene andere stelling en alleen uit het stuk van den C. C. aanvoeren, wat onver mijdelijk is bij het bespreken van mijne thesis. De betrekking van L. A. is onmisbaar en van het grootste gewicht. Laat ik in het kort aangeven, hoe ik mij in hoofdzaak een luit.- adjudant wensch, om vervolgens aan te toonen, waarom zijn betrek king onmisbaar en van het grootste gewicht is. De L. A. moet zijn een uitstekend troepenofficier, doorkneed in de reglementen; hij is de instructeur van het kader in alle reglemen ten, zoowel practisch als theoretisch, met uitzondering van die, waar van het onderricht aan de C. O. is voorgeschrevenhij is belast met de oefening van den troep in de recrutenschool en le afd. tirail- leurschool; hij is verantwoordelijk voor de oefening der tamboers en hoornblazershij is met de schermoefeningeu belast en hij is de man, die de vereenigingen, zooals die voor tooneel en zang, onder de mindere militairen steunt, ten einde den laatsten hun isolement minder te doen gevoelen, waardoor hun gevoel van eigenwaarde stijgt en alzoo de goede geest onder den troep bevorderd wordt. De luitenant-adjudant is wijders in ons oefening- stelsel overbodig, als adjudant van het bataljon. Een compagnies-commandant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 105