96 een C. C. steeds met zijne zelfde officieren en manschappen een ge- heele expeditie meemaakt (dadelijk vallen er door de keuring al ve len af). Wanneer men steeds met zijne eigene compagnie omgaat, wordt het moeielijk, voornamelijk voor het kader, met troepen, die men niet kent, te ageeren. Dit zal toch ook bij het oefeningstelsel van den C. C. voorkomen en men was dan zoo aan zijn eigen troep gewoon geraakt. Het is toch ook een gewichtige factor, om bij de verschillende troepenbewegingen de sterkte op oorlogstoestand te brengen. Zijn daar de reglementen niet op gebaseerd? Nu kunnende C. O. zich onderling verstaan, daar de sterkte der compagnieën dikwijls te wenschen overlaat, om twee compagnieën tot één te vereenigen, maar wie van de twee C. C. kan nu zuiver van zijn eigen onder deel spreken Maar kan de zelfstandigheid van de C. C. in het stelsel van den C. C. niet samengaan met de betrekking van L. A. bij een bataljon? Juist met goed geoefende troepen kan de C. C. zelfstandig optre den en handelen, want het is toch maar de hoofdzaak, om te velde klaar te zijn en om dat doel te bereiken, is het aan de C. O. over gelaten, zich steeds met hun troep de werkelijkheid voor te stellen; zooveel mogelijk met onderstellingen werken, moet op den voorgrond staan; niets moet er door de C. O. gedaan worden, of het kader en de manschappen moeten er het nut van inzien. Maar juist daarom moeten de C. Cn. zich zoo min mogelijk bezighouden met handgrepen in bewegingen te laten onderwijzen. Ik ga zelfs verder en beweer, dat door de aanwezigheid van een L. A. bij een bataljon, de verantwoordelijkheid van den C. C. grooter wordt, omdat hij allen beschikbaren tijd hoofdzakelijk heeft kunnen besteden, om zijnen troep te velde een goed figuur te laten maken. Mag ik ten slotte in het algemeen aangeven, hoe ik mij bij een bataljon (geen depot) een stelsel van oefening denk met een L. A. Maandag 6- 9-f uur 's morgensde compagnieën ter beschikking van de C. Cn. 11-12 uur 's morgens: theorie voor het kader voorden L. A. 5-6 uur 's middags schermen voor alles voor den L. A.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 107