99 was (3e en 2« klasse), in staande houding te schieten, een goed schot doet in een voor hem nieuwe en, omdat ze hem nimmer geleerd werd, minder gemakkelijke houding; het vuren in verspreide orde, dat hoogstens vijfmaal 's jaars plaats vindt, aangenomen nog dat de man daarbij steeds present is, zal hem dat zeker niet eigen maken. Wensehelijker zou het dan misschien ook zijn, wanneer door alle schutters nu en dan de verschillende houdingen werden aangenomen, b. v. de eerste schietoefening in de maand staande schietende 2° knielende; de 3e zittende; de 4e aangeleund, enz. Men zou dit naar verkiezing kunnen regelen, mits alle schutters bepaaldelijk gewend worden in de opgenoemde houdingen te leeren schieten. De ondervinding heeft mij bovendien geleerd dat er vele schutters, vooral jonge inlandsche soldaten zijn, voor wie het geweer met opgeplaats- te bajonet wel wat zwaar is, om in de voorgeschreven staande houding een goed schot te doen; meermalen heb ik dan ook gunstiger uitkomsten bij het schieten zien verkrijgen, wanneer dienzelfden man vergund werd in knielende, dan wel in zittende houding te schieten. Het voorschrift laat deze houdingen niet toe voor de 3° en 2° klasse en is het dan ook mijns inziens in niet geringe mate hieraan toe te schrijven, dat velen altijd in de 3« klasse en bijgevolg slecht schutter blijven. In het voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen 2e Afd. C., blz. 82, wordt in eene noot aangegeven, dat de man reeds hij het vaardig maken den rechtervoet rechts en achterwaarts afzetzulks geeft buiten twijfel den man eene vaste houding, maar in deze houding mag hij in gesloten orde alleen vuren, wanneer hij in het achterste gelid staat; in het voorste gelid staande blijft de rechtervoet achter en tegen den linker en zoude het daarom dan ook nuttig zijn, dat de man ook in die hou ding nu en dan een schot deed. Ook de scherpschutters en schutters der 1° klasse die nu steeds eene houding naar verkiezing mogen aannemen, gewennen zich te veel aan eene bepaalde, voor hen meest verkieslijke houding, welk kwaad echter nog niet zoo groot is dan gedwongen te zijn, altijd in staande houding te schieten. Zou het niet mogelijk zijn om, in plaats van altijd op de baan zelve te schieten, daarnaast een en ander aan te brengen, om den schutter te gewennen zijn wapen meer te gebruiken, zooals in de werkelijkheid het geval zal zijn; mij dunkt in de meeste garnizoenen bestaat daarvoor ge legenheid. Met weinig moeite kan op de verschillende afstanden naast de baan worden aangebracht b. v. eene ingraving, ophooging, liggende boomstam, een soort galangan, enz. Laat men dan struikgewas en

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 110