101 De generaal had medegebracht 1 bataljon zouaven16 officieren, 870 man, 1 compagnie jagers: 3 officieren, 154 man. De geheele Fransche macht te Hué bestond dus op den 3en Juli uit: 31 officieren, 1387 onderofficieren en manschappen, 17 kanonnen van verschillende kalibers. Bovendien lag de kanonneerboot Javeline in de rivier geankerd op korten afstand van den door de Franschen bezetten saillant der citadel; zij was bewapend met 1 kanon van 16 cM., 1 berghouwitser en 2 revolverkanonnen. Den 4en Juli ontving de opperbevelhebber de officieren bij zich in de legatie, tot bespreking van verschillende details omtrent huisvesting en andere behoeften van de troepen. Ten 10 ure 's avonds keerden de officieren huiswaarts. Alles was rustig en niets deed vooronderstellen, dat het Anamitische leger op datzelfde oogenblik bezig was, zich tot eene nachtelijke overvalling voor te bereiden. Ten één ure 's nachts, op het sein van een kanonschot, begon de aan- val gelijktijdig op de legatie en op de Fransche wijk. Troepen Anamie- ten, voorzien van brandbare stoffen, overrompelen da schildwachten, werpen zich op de stroobossen, waarop de soldaten slapen en steken die in brand. De manschappen staan op, grijpen hun geweer en patronen en scharen zich, na een oogenblik van zeer begrijpelijke verwarring, om hunne officieren, die terstond de noodige maatregelen nemen tot afslaan van den aanval. In de citadel zijn de Anamieten door het kanaal binnengeslopen en tot binnen in de Fransche wijk doorgedrongen; maar de zouaven werpen hen weldra met de bajonet terug, voordat zij aan hun voornemen tot brandstichting kunnen gevolg gevenzij trachten dat daarop van buiten uit, door het werpen met vuurpijlen, te volvoeren. Zoodra de aanvallers uit het gebouw teruggeworpen zijn, worden de volgende verdedigingsmaatregelen getroffen De 3e en 4e compagnie zouaven nemen den veiligheidsdienst waar en bezetten de zuidzijde van het afgestane blokde le compagnie bezet den muur tusschen de beide kanalen, rechts en links van de caponnière de 2* compagnie blijft in reserve. De jagers te voet sluiten rechts aan naast de lc compagnie zouaven en bezetten den gecreneleerden muur aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 112