102 de westzijde. De compagnie marine-infanterie bewaakt de poort van Mang-ku en bezet den wal boven die poort. De artillerie opent het vuur eerst uit 3 bergstukken, het revolverka non en de beide mitrailleuses van de kanonneerboot; weldra voegen zich de zes 12 ponders daarbij. De „Javeline" richt haar vuur op de Noordwestface van de citadel. De vijandelijke infanterieaanvallen zijn veelvuldig, maar weinig ge ordend en slecht geleid. Daarentegen wordt de beschieting met kracht voortgezet; het vuur, aanvankelijk slecht gericht, wordt weldra juister, zoodat de beide facen van den ringmuur om het Fransche verblijf geën- fileerd worden. Daar de toestand op deze wijze niet kan blijven voortduren, worden bij het aanbreken van den dag twee aanvalscolonnes geformeerd achter de poorten, de 2e compagnie zouaven vormt de linker colonne, de jagers te voet de rechter. Een klein detachement marine-infanterie dient bij elke colonne als gids, daar de zouaven en jagers de stad niet kennen. De 3e compagnie zouaven steunt den aanval der linker colonne, de 4e dien der rechter. De 1° compagnie blijft voorloopig in reserve tus- schen de beide aanvalscolonnes. De manschappen van de compagnie marine-infanterie worden gedeeltelijk als handlangers bij de artillerie ingedeeld, wier sterkte zeer onvoldoende is; gedeeltelijk als gids gebezigd voor de aanvalscolonnes, gedeeltelijk in reserve gehouden in het Fransche kwartier. De artillerie richt haar vuur op grooter afstand. Ten 43/4 uur. v. m. rukken de aanvalscolonnes uit de citadel op. De linker colonne volgt de richting van de wallen der oostface, en neemt, na een klein oponthoud bij het kanaal, stelling in den saillant der zuid- en oost face, waar zij tegen 63/k uur aankomt. Zij wordt tot aan het kanaal gevolgd door twee 4 ponders, die zich daar te 61/., u. in batterij stellen. De rechter colonne volgt de noordface, neemt den tweeden uitkijkto ren en wendt zich daarop zuidwaarts, nadat zij door een peloton van de 3e en een sectie van de 4C compagnie zouaven is versterkt. Het andere peloton der 3e comp., dat eerst als bewaking van het kanaal was achter gebleven, trekt dit tegen 61/2 u. over en rukt tegen de wijk der Anamitische ministeriën op, waarvan het zich na heftigen weerstand meester maakt. Ten 71 4 u. komt het voor de poort van het konink lijk paleis. De 4° comp. zouaven, die de rechter colonne tot soutien diende, liet

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 113