106 vergaderinge vinden ofte ymant aenroepen, opkloppen ofte verwecken sullen omme onder deselve te comen, wel verstaende, dat d'officiers, die haer in sulcke vergaderinge sullen vervoegen, voor alle de andere soldaten, die geen autheurs daer van syn, sullen gepunieert werden. Art. 7. De geene, die de hooge overielieyt sal schelden ofte yet seggen in spyt otte spot van deselve, zal naer behooren aen lyff' of te leven gestraft werden. Art. 8. Indien ymant solider voorgaende authorisatie, soo uyt besette als belegerde plaets ofte andersints, hem verstoute eenige correspondentie, tsy by monde, bootschappen, brieven ofte op wat maniere sulcx soude mogen geschieden met den vyant ofte syne bontgenooten te houden, sal van 't leven ter doot gebracht werden. Art. 9. Elide soo wie buyten consent hem sal vervorderen met eenigen trompetter, tromslager ofte ymant anders van den vyant ofte syn ad- herenten, in bootschap gesonden, spraecke ofte gemeenschap te houden, sal aen den lyve gestraft werden ofte naet gelegenheyt van saecken het leven verbeuren. Art. 10. Niemant en sal vermogen anders als by expres ende speciael bevel van ons ofte andere hooge overicheyt de Indianen ofte inwoonders van de Indische landen te verdrucken, (1) berooven ofte eenige overlast ofte gewelt te doen, aen haer persoonen, goederen, vrouwen ofte kinderen, noch oock ter neder werpen, omhacken, bederven ofte schenden eenige vrucht draegende boomen, op lyff straffe. Art. 11. In gevalle ymant ietwes sal doen ofte aenrechten tegen eenige persoonen, forten, comptoiren, schepen ofte goederen, die met paspoorten, salve guarae ofte andere verseeckerheyt, soo van wegen de Iloog mogende Heeren Staten Generael, syn Excellentie den Prince van Orangien, als van ons ofte onsen rade voorsien syn, sal sonder eenich faveur ofte genade aen den lyve gestraft, werden. (1) Het „verdrucken van Indianen" was destijds blijkbaar het privilege der „hooge overicheyt". Men beschouwde de inlanders toen eenigszins als wilde dieren en stelde premiën op hunne vangst. Een karakteristiek voorbeeld van die zienswijze vinden wij in hetzelfde plakaatboek vermeld. In 1632 n. 1. had zich het geval voorgedaan „dat Javaenen bij nachte diverse alarmen te landwaerts omtrent de coestall van de „Compagnie hadden gemaeckt, ende gepoocht hadden deselve coestall in brandt „te steecken. Als maatregel daartegen werd toen eene premie uitgeloofd op het levend of dood vangen van „Javaenen." Voor een levenden Javaan was de premie 50 realen van achten, voor een dooden 25 realen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 117