- 107 Art. 12. Die uyt het eene guarnisoen in 't ander ofte elders sal verloopen ofte vertrecken, sonder daertoe te hebben wettelijck verloff ofte behoorlyok paspoort, sal uaer gelegentheyt aen lyff ofte leven gestraft werden. Art. 13. Soo wie eenige vivres ofte andere waren, comende naer de stedenplaetsen ofte fortenonder ons comraandement ende gebiet staande, sal aff geworpen ofte berooft hebben, sal met de coorde geexe- cuteert werden. Art. 11. De geene, die op eenige tochten, soo te water als te lande, naer den vyant treckende, syn vendel ofte parthy sonder verlofï moet- willich sal veriaeten, sal sonder genade aen 't leven gestraft werden. Art. 15. Die syn wacht ofte dienst, hem bevolen sal versuymen off op syn sentinel ofte schiltwacht slapende sal bevonden worden, sal aen lyff ofte leven naer gelegentheyt gestraft werden. Art. 16. In gelycke straffen sullen mede vervallen, die haer eenige forten ende plaets, daer in guarnisoen geleyt ofte andersints verordonneert syn, by naclite absenteeren. Art. 17. Soo wie sonder wettelijcke oorsaecke eenige alarme sal maec- ken ofte by nachte syn roer affschieten, daer door sulcx soude mogen ontstaen, sal aen den lyve ter arbitragie van den rechter gestraft werden. Art. 18. De geenendie haer verstouten sullen binnen besloten for ten, quartieren, plaetse ofte naer besette wacht hun geweer te trecken ofte ymanden te quetsen, sullen boven de civile boete op 't geweer trec ken ofte quetsen gestelt, naer d'omstandicheden van 't feyt gestroppa- lacoort werden. (1) Art. 19. Die ymant sal slaen ofte werpen met stocken, steenen ofte andersints, dat het bloet daer nae volght, sal boven de civile boete ge- morioneert ofte gestroppalaeoort werden. Art. 20. Soo wie ymant een suffiet ofte vuystslach sal geven, sal mede boven de boeten als vooren naer behooren gemorioneert werden. Art. 21. Niemant en sal hem vervorderen eenen anderen te beroepen omme te vechten ofte slaen, op poene van de st.roppalaeoorde. Art. 22. Indien het geviele, dat den corporael ofte commandeur van (1) Bij de stroppade, stroppe-corde, bij verbastering stroppalacoorde, werden den daartoe veroordeelde de armen achter op den rug aan de polsen te zamen ge bonden; een koord werd hier aan bevestigd, dat door eene katrol liep. De delinquent werd daaraan opgeheschen en naarmate der zwaardere of lichtere straf liet men hem van zekere hoogte vallen, zoodanig dat hij met een schok aan de armen bleef hangen, zonder den grond te bereiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 118