108 van de wacht twee soldaten met voorweten liet uytgaen omme te vech ten, sal sonder eenige genade gestroppalacoort werden. Art. 23. Ende omme onderlinge vrede ende eendracht ende wacht te houden, sal een yder, die met woorden ofte wercken te cort sal geschie den, hem vervoegen bij den geenen, die in 't quartier sal commandeeren ende t selve aldaer te kennen geven, op poene van naer behooren ge- morioneert te werden. Art. 24. Soo wie weygerich sal bevonden werden het bevel van sij- nen Captn. ofte Commandeur naer te comen, als mede die eenich com- mandement, met den trommel bij ons ofte onsen rade gedaen omme slaen, moetwillich buyten gaen sal, sal aen 't leven gestraft werden. Art. 2o. Die eerst in een slack, storm ofte aanval sich tot vluchten begeeft, sal vryelyck op de versche daet van een yder mogen doot ge- slaegen werden, ende ontcomen synde, sal schelm verclaert ende aen 1 yff ende leven sonder eenige genade gestraft werden. Art. 26. boo ymant tot den vyant overloopt ende in 't overgaen ge- cregen wert, sal met de coorde geexecuteert werden. Art. 27. Niemant en sal hem verstouten, naer den trommel slach van de parade, buyten de forten ofte plaetse, daer in guarnisoen sal leggen, te blyven, op poene van de stroppalacoorde. Art. 28. Die op den dach van syne wacht hem met droncken drinc- ken sal verloopen, sal naer discretie gemorioneert werden. Art. 29. Ende indien in sijn dronckenschap iets quaets ofte onbe- hoorlyck aenrechte, soo en sal daeromme niet verschoont ofte verexcuseert, maar des te harder gestraft werden. Art. 30. Die hem vervorderen sal temerairelyck en sonder consent syn musquet te lossen, sal de arbitrale straffe ter discretie van den rechter onderworpen syn. Art. 31. Niemant en sal syn wapenen ofte geweer, sulcx hem by synen Capiteyn geordonneerd syn, mogen krencken, verminderen ofte te pande stellen, veel min te verspeelen ofte affhandich te maecken maer t selve altijt reyn ende dienstbaer houden, op poene van lyffstraffe naer gelegentheyt. Art. 32. In welcke straffe mede sullen vervallen syn de geenen, die de cleederen, van wegen de Comp. haer tot nootdruft uytgedeelt, 't sy onder wat schyn het soude mogen wesen, sullen hebben vercocht ofte ver- vreempt. Art. 33. Niemant en sal eenige soldaten cleederen, wapenen ofte geweer te panden nemen, op poene van te verliesen de dobbelt waerdye van dien pant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 119