109 Art. 34. Soo wie syn wapenen aentasten sal tegens syn Overste ofte Commandeur, sal metter doot gestraft werden. Waarom de Indische officieren aan de lc af deeling der krijgsschool niet studeer en. Omtrent de studie aan de le afdeeling der krijgsschool te Breda, waar de cadetten der artillerie en genie, na hunne aanstelling tot 2™ luite nant, nog een éénjarigen cursus moeten doorloopen, brengt de Commissie van inspectie, bestaande uit den generaal-majoor Den Beer Poortu- gael, de kolonels Iiardenberg, Van Helden en Mazel en den lui tenant-kolonel Bolken het volgende verslag uit Reeds meermalen werd in vroeger nitgebrachte verslagen de aandacht er op gevestigd, dat de ijver en werklust van de bij de 1ste afdeeling der Krijgsschool gedetacheerde officieren te wenschen overlieten. De uitslag van het dit jaar afgenomen examen en de omtrent deze officieren ontvangen rapporten hebben der commissie doen zien, dat dit ook in het afgeloopen cursusjaar het geval is geweest. Ofschoon vele der officieren van het leger hier te lande te dien opzichte eene gunstige enkelen zelfs eene zeer gunstige uitzondering maakten gaven velen van de voor het Indische leger bestemde officieren de doorslaande bewijzen, dat zij zich onvoldoende hebben ingespannen en zich niet genoeg zaam moeite hebben gegeven om het voorgedragene door eigen studie aan te vullen en te verwerken. Zelfs schoten sommigen dier artilleristen en genisten in de kennis van de hoofdvakken van hun wapen zoodanig te kort, dat van de 9 luitenants der artillerie en van de 7 luitenants der genie Oost-lndië, die aan het examen deelnamen, respectievelijk 4 en-3 moesten worden afgewezen. De redenen, die tot dit jaarlijks terugkeerend verschijnsel aanleiding geven en dat nog wel bij jongelieden, die tot de meest ontwikkelden moeten behooren, wanneer zij tot de Militaire Academie worden toege laten, en waarvan enkelen nog bij het officiers-examen onder de eerste nummers voorkwamen liggen, naar de commissie vermeent, voor de hand. Zij is van oordeel, dat de hoofdoorzaak ten deze moet worden gezocht in het verkeerde stelsel of beginsel, dat ten grondslag ligt aan de instelling der 1ste afdeeling van de Krijgsschool, zooals deze als ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 120