114 korte trekken de eervolle loopbaan te schetsen van een braaf en verdienstelijk officier en tevens enkele bijzonderheden aan 't licht te doen komen, die voor de kennis van militaire personen en toestanden in die dagen alleszins wetenswaardig kunnen geacht worden. "Wij laten de bedoelde schets hieronder volgen. Franciscus Baudoin, zoon van Leonardus Baudoin en Prancisca Heijman, geboren te Soerabaia den 23en Maart 1814, trad op zestienjarigen leeftijd in militairen dienst als kadet-flankeur bij het le bataljon van de 20e afdeeling nationale infanterie, destijds te dier plaatse in garnizoen. In September 1832 werd hij bevorderd tot korporaal bij de 4e compagnie van het 3e bataljon van diezelfde afdeeling en vertrok in Mei 1833 met deze compagnie onder den kapitein De Yos van Steenbergen, aan boord van het Hollandsche schip „Maria Hillegonda naar de Westkust van Sumatra. De 3e en 6e compagnie van zijn bataljon vertrokken mede derwaarts. Deze troepen, welke onder het bevel stonden van den majoor H. A. Eilers, waren bestemd, om den oorlog tegen de Padries mede te maken. Na aankomst te Padang, vertrokken zij den 23en Juni over Oelakan, Pasar-koedoe en Lima-badakh naar Fort de Koek, waar zij terstond aan de krijgsverrichtingen deelnamen. In dezelfde maand toch werden er maatregelen beraamd, om het vijandelijk district Kamang in Agam ten onder te brengenwelke onderneming op 9 Juli zoude aanvangen. De daarvoor bestemde troepen werden ingedeeld in drie colonnes en een zelfstandig detachement. De tweede colonne, waarbij de compagnie, bij welke Baudoin diende, was ingedeeld, werd aangevoerd door den luitenant-kolonel C. P. J. Elout, militaire commandant en resident van Sumatra's Westkust en be stond uit twee compagnieën Europeanen, een compagnie Inlanders, een detachement van den Javaschen barisan en de Maleische hulp troepen van Agam en Batipo, benevens een houwitser van 4|- duim en een kanon van H pond met bediening, ouder den 2en luitenant der artillerie J. F. Palm. In den nacht van den 8en op den 9en Juli brak de colonne op van Basso, welke plaats bezet werd door het detachement huzaren

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 125