120 Het oprukken van het geheel ging in den beginne zeer langzaam. De voorwacht, die natuurlijk het eerst voor de bres kwam, werd door een moorddadig vuur ontvangen en kreeg spoedig eenige ge sneuvelden en gewondenonder deze laatsten bevond zich ook kapitein Vogel (ernstig). Weldra ontstond er eene paniek onder de soldaten der voorwacht, die zich spoedig ook bij het overige gedeelte van den troop deed gevoelen. Dit had ten gevolge, dat het grootste gedeelte der colonne in wanorde geraakte en de vlucht nam. Toen werd de 2e luitenant der artillerie G-ropp met een houwitser van 4| duim met toebehooren onder bedekking vaneen detachement Amboineezen naar de bres gezonden. Het stuk werd, bij gemis aan koelies, door eenige ongewapende Amboineesche en Inlandsche in fanteristen getrokken die het, niettegenstaande 's vijands hevig vuur, waardoor verscheidenen hunner gekwetst werden, vóór de bres brachten, terwijl het detachement, dat tot dekking diende, lafhartig achterbleef. Vermits de houwitser niet vermocht, het vijandelijke vuur tot zwijgen te brengen en wij hoe langer hoe meer gewonden en gesneuvelden kregen, werd de verwarring nog grooter en raakten de troepen geheel uit elkander en sloegen op de vlucht. Nauwelijks had de generaal Cleerens dat bemerkt, of hij snelde toe, om de troepen te vereenigen en, zich zelf aan het hoofd stellende, geleidde hij hen, onder het slaan en blazen van den stormmarsch, naar de bresmaar hier waren noch bedreigingen noch smeeken, noch het voorbeeld van zelfverloochening, door den generaal en andere officieren gegeven, in staat de soldaten verder vooruit te krijgen. De aanval mislukte dus totaal. Baudoin was bij deze gelegenheid, niettegenstaande het groot ste gedeelte der troepen op de vlucht was gegaan, tot op het laatste oogenblik voor de bres gebleven, om te trachten die binnen te dringen, terwijl reeds eenigen van zijn detachement waren gesneuveld en gekwetst. Toen eindelijk, omdat de troepen te veel aan het moorddadig vuur des vijands waren blootge steld, het bevel tot den aftocht gegeven werd, dekte hij, met het restant van zijn detachement, ondersteund door den luitenant-kolonel Du Perron met zijn reserve, den houwitser, die, om hem niet in

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 131