141 in zijn in den Padri-oorlog gewond been, dat hem juist weder bij zonder hinderde, wat geweken zouden zjju. Werkelijk ying de overgave eenige dagen later aan. Men begon met de verschillende gebouwen en inrichtingen tot het plaatselijk militair commando behoorend. Het bataljon zou het laatst worden overgegeven. Veel spoed werd er door den kolonel niet gemaakt; integendeel, hij talm de zooveel mogelijk en gaf elk onderdeel tot in de kleinste détails over. Den eersten dag werd de cantine onder handen genomendaarvoor had men natuurlijk een geheelen dag noodig. De pupillenschool vorderde twee dagen, het overige gedeelte van het kampement vijf. Hier mede was het militair commando overgegeven, en kwam dus het bataljon aan de beurt; maar nu werd Poland weer ziek en moesten dus de werkzaamheden voorloopig gestaakt worden. Het viel hem blijkbaar zeer hard van zijne manschappen te moeten scheiden. Intusschen begon de afdeelingscommandant te Semarang ongeduldig te worden en vroeg inlichtingen, waarom de overname zoolang duurde. Baudoin verklaarde de vertraging zoo goed mogelijk en Poland, inziende dat er toch eenmaal een einde aan moest ko men, kwam weer op de been en begon aan de overgave van het bataljon. Ook dit ging weder zeer langzaam; voor elke compagnie was een dag noodigmaar eindelijk, na ongeveer een maand talmens, werden dan toch, zoowel het militair commando als het bataljon overgegeven. Hu kwam echter nog het moeielijkstehet vaandel! Poland weigerde eerst positief dit af te staan. „Neen, kameraad," zeide hij tot Baudoin, die hem vroeg, wanneer hij het vaandel kon laten halen, „dat vaandel is mij liever dan mijn hachie dat krijgt ge niet." Maar, op aandrang van zijn kapiteins, ging hij in 't eind toch ook over tot deze laatste en zwaarste opoffering. Want wel was zij de zwaarste, die hij zich gedurende zijne loopbaan zou moeten opleggen. Het was de volle waarheid, toen hij zeide, dat het vaandel hem liever was dan zijn leven. Het was hem het symbool van al, wat den militair heilig is, en hij gevoelde het maar al te welde dag, waarop hij van dat vaandel scheidde, maakte eerst voorgoed een einde aan zijne militaire loopbaan. Als burger mocht hij nu nog eenigen tijd voort blijven vegeteeren, voor Poland was dit geen leven meer; hij leefde slechts, zoolang hij soldaat was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 152