142 Het moet een treffend tooneel geweest zijn, toen, zooals Baudoin in zijne aanteekeningen vermeldt, de scheidende chef in de voorgalerij der commaiidantswoning, in tegenwoordigheid van alle officieren, voor wie hij steeds evenzeer kameraad als meerdere was geweest, diep geroerd en met betraande oogen het vaandel, na het eerst bij herhaling omhelsd en gekust te hebben, aan zijn vervanger overgaf. Eerst nu kon Baudoin den afdeeliugscommandant melden, dat de overname van het militair commando en van het bataljon in haar geheel had plaats gehad. Toen hij echter waande, dat hiermede alles was afgeloopen, had hij zich deerlijk vergistPoland wilde de commandantswoning niet ontruimen. Dit was een leelijk geval, erger dan de voorafgegane moeie- lijkheden. De commandantswouing toch, hoewel in het kampe ment gelegen en speciaal voor den militairen commandant be stemd, was een particulier huis, waarvan de huur door de opvolgende titularissen van elkaar werd overgenomen. Bij de overige vertragingen had men steeds de overtuiging gehad, dat Polands militaire principes hem niet zouden toelaten, de van hoogerhand gegeven bevelen, hoe onaangenaam ook voor hem, ernstig te wederstrevenhij eindigde met zich te onderwerpen. Maar hier was hij in zijn volle recht en geheel onafhankelijk. Er moest dus iets anders op gevonden worden en Baudoin kende Polands karakter te goed, om hier niet het juiste middel aan te grijpen. Dat middel was het volgende: Zooveel doenlijk liet hij het ba taljon in zijn geheel, gewapend, met het vaandel en de muziek, uit rukken, trok dan op den heen- en terugmarsch langs de woning van den kolonel en liet voor diens huis de muziek haar vroolijkste marschen spelen. Dit kan Poland niet verdragen. Hij, die tot nu toe dit schoone bataljon (te Kedong Kebo lagen 3 compagnieën, 2 Europeesche en 1 Afrikaansche) steeds zelf had gecommandeerd, moest nu aanzien, dat het telkens in volle militaire praal zijn huis voorbijtrok, zon der dat hij daarmede iets meer te maken had dan elk ander parti culier. Dat was te veel, dat kon zijn militair hart niet uitstaan. Hij zag in, dat hij niet ten halve met zijne militaire loopbaan kon

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 153