4 kan wellicht dit opstel leiden. Hoewel toch bij de samenstelling daarvan een bepaald gewest als voorbeeld is gekozen, zijn de voorgestelde maatregelen van al- gemeenen aard en kunnen, naar omstandigheden gewijzigd, ook elders worden toegepast. Ik laat daartoe hier den inhoud der memorie volgen, voor zoo- vei' zij betrekking heeft op de verdediging van het gouvernement Celebes tegen een Inlandschen vijand. Yan oudsher staat de bevolking van Zuid-Celebes als krijgs haftig bekend, en toen in het midden der 17e eeuw de Republiek der Yereenigde Nederlanden en Portugal elkander het oppergezag in den archipel betwistten, is ook Makassar meermalen de schouwplaats ge weest, van het oorlogsgeweld, waaraan ook de inheemsche bevolking dikwijls een werkzaam deel nam. Hoewel nu, sedert het sluiten van het Bongaische tractaat in 1667 en de daarop gevolgde, geheele vernietiging van het oude Makassaar- sche rijk in 1668 en 1669, deze plaats nimmer meer het tooneel van den oorlog is geweest, heeft het toch in latere tijden niet ont broken aan kritieke momenten, waarbij alleen door tijdig en krachtig optreden van onze zijde groote onheilen voorkomen zijn. In 1823 werden eenige onzer posten in de Noorderdistricten door Boni overrompeld en werden andere in de Zuiderdistricten bedreigd, terwijl het in de vlakte van Maros tot een gevecht kwam, waardoor de vijand voorloopig tot staan werd gebracht. Eerst in het volgen de jaar werd echter dat rijk onder den Generaal Van Geen voldoen de getuchtigd. Hoewel in 1838 eindelijk toegetreden tot het Bon- gaisch contract, nam Boni in 1859 opnieuw een vijandige houding aan, maar werd na een tweetal expeditiën tot leenroerigen staat gemaakt en zoodanig in zijn macht geknot, dat vooreerst van dat rijk niets of weinig te vreezen is. Met andere rijken op Zuid-Celebes is dit echter niet het o-eval Het is van algemeene bekendheid, dat o. a. het onafhankelijke rijk Wadjoe over een vrij aanzienlijke krijgsmacht beschikt, die min of meer georganiseerd en vrij goed bewapend is. Hoewel nu een verstandige politiek er veel toe kan bijdragen, om L

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 15