150 de moesten te maken hebben, word dientenvolge te veel gewicht gehecht aan de papieren en is van toepassing, wat de generaal Fay in zijne „Discours a la chambre" zeide van den overdreven invloed der ad ministratieve autoriteiten „Us entrainent tout le monde dans une multiplicité de papiers, de chiff- „res, de rapports qui éloignent l'armée de sa veritable direction, trans- torment les colonels en agents comptables et qui pour de misérables ré- „sultats, surchargent de tracasseries et d'obligations arbitraires ceux „qui ont tant de devoirs d'une autre nature a remplir." Ziedaar een onzer groote kwalen de diagnose is volkomen juist, maar de geneesheer en de geneesmiddelen komen maar niet opdagen. De vloed van administratieve werkzaamheden heeft eene ver antwoording op het papier ten gevolge, die zich ook op ander, be langrijker werk voortplant, zoodat men ten slotte meent alles te heb ben verricht als de papieren in orde zijn, en, wat wel het treurigst is men komt met die handelwijze dikwijls op den duur het verst. In de tweede plaats is onze pensioenwet niet doelmatig en werkt soms nadeelig, omdat het legerbestuur niet bij machte is, minder bruikbare offi cieren te verwijderen. Twee jaren in dezen rang dienen, dan heb ik f pensioen het zal mijn tijd wel duren après nous le déluge een knappe kerel, die mij wegkrijgt, enz. enz. Liefde voor het vak, dienstijver, alles bijzaaker is een jacht op pensioen begonnen en bij ons geldt, wat de Fransche schrijver zegt„Si la peste donnait „des pensions, la peste trouverait encore des flatteurs et des adorateurs". Eindelijk valt het niet te ontkennen, dat de ladder der militaire hiërar chie sporten bevat, waaraan men zich niet ten volle kan toevertrouwen. De hoogste sport, de chef van het wapen, ontbreekt al dadelijk ge heel. Nog altijd heeft de infanterie geen eigen hoofd, geen chef, die voor den toestand van het wapen verantwoordelijk is en die, met liefde en toewijding bezield, de opperste leiding behartigt en voor behoorlijke leiders in de lagere rangen zorgt. Bij een wapen, waar de leiders niet voldoen aan de eischen, die men hun moet stellen, kunnen de gevolgen niet wegblijven. Der Geist des Offizierkorps ist der Geist des Heeres. Das Offizierkorps bildet allein den dauernden Bestandtheil. Wie die Offiziere sind, wird die Armee sein (Das deutsche Offizierkorps van v. d. Goltz).

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 161