153 den luitenant-kolonel, 1 majoor en 1 kapiteinvan de luitenant-kolonels werd een groot deel tot majoor en 1 tot kapitein teruggesteld, 300 officie ren werden weder onderofficier, terwijl eveneens 300 geheel ontslagen werden (Jahresberichte v. Löbell). Ziedaar de gevolgen op de officieren zelve; de nadeelen, die zulke officieren voor het leger hebben gehad, behoeven niet te worden ver meld. Beschouwen wij na deze uitweiding over eeue zeer slechte bevoi de- ringswijze in buitengewone omstandigheden, een paar afwijkende stel sels van bevordering, namelijk het Spaansche stelsel van dubbele gra den en het (voormalige) Engelsche koopstelsel. In Spanje was door de aanhoudende burgeroorlogen, waardoor men dan eens vele officieren aanstelde en later de troepen weder ver minderde, het avancement in 1881 zeer gering. Ontevredenheid onder de officieren en vrees der regeering voor oproer waren daarvan het gevolg. Om verbetering in de bevordering te brengen, voerde men een eigenaardige methode, het dualisme, in. Het dualisme is het stelsel van bevordering, waarbij een officier, behalve zijnen werkelijken rang, nog een of meer hoogere, honoraire graden kan bezitten. Op eene in Spanje verschenen brochure kan men b. v. lezen Histoire universelle, dédiée aux armées d'Espagne et de Portugal, par le colonel, gradué lieutenant-colonel d'armee, commandant d Ingé nieurs., D. Honorato de Saleta y Crunent. De schrijver is de majoor der genie De Saleta. De eigenlijke rang heet in Spanje empleo, waarbij men nog een doble grado of sobre grado kan bekomen. Die grado wordt gege" ven aan officieren, die zich bijzonder onderscheiden. De grado is een eeretitel zonder andere directe voorrechten. Alleen wanneer een offi cier bij anciënniteit moet bevorderd worden tot den hoogeren rang (empleol en die officier reeds een grado bezit, neemt hij in zijnen nieuwen rang niet plaats volgens het besluit zijner benoeming tot dien rang, maar volgens het besluit van den grado. Hierbij wordt bij de verschillende wapens nog verschil gemaakt. Met een voorbeeld kan men deze promotie het best ophelderen. Een kapitein der cavalerie heeft b. v. den 15<® November 1875

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 164