155 vordering bij anciënniteit afwachten of nog eene plaats koopen Bij de regimenten werden de namen der officieren, welke fortuin genoeg tot koopen hadden, in eene lijst (purchase list) opgenomen. De bevordering had nu aldus plaats: moest b. v. een luitenant tot kapitein bevorderd worden, (1) dan moest de oudste luitenant der kooplijst 21600 gulden betalen plus de over regulation money en wel in dier voege, dat ook de oudste 2e luitenant, die hierdoor bevor dering maakte en de onderofficier, die als 2e luitenant inviel een gedeelte der som betaalden. Op voorstel van den commandant volgde dan de bevordering van bedoelden officier, onverschillig of hij aan de beurt was voor kapitein of niet. Deze bevordering was tot het regiment, beperkt. Men oordeelde het niet meer dan billijk dat een regiment dat door ziekte of gevechten veel geleden had, zelf het voordeel genoot dat daaruit, met het oog op bevordering, voortsproot. Tot en met den rang van luitenant-kolonel kon een officier alle graden koopen en vorderde dit een kapitaal van 120000 gulden, waarvan de interest ongeveer overeenkwam met het pensioen van luitenant-kolonel. Het voorbijgaan der onbemiddelde officieren bleek in de practijlc niet zoo erg te zijn, als dit oppervlakkig beschouwd, zou schijnen. De ondervinding leerde, dat het avancement der niet koopende officieren in regimenten, waar gekocht werd, beter was, dan in regimenten waarin dit in het geheel niet plaats had. In het algemeen had men 9 jaren tot kapitein, 19 tot majoor en voor lui tenant-kolonel in het geheel 23 jaren noodig. Er mocht niet gekocht worden als eene plaats door dood, onbruik baarheid of overplaatsing bij den staf vacant werd. De voordeelen van dit verkoopen van rangen zijn: dat het den rijkdom van een land nauw verbindt met het leger, met het belang der kroon, zoodat in geval van oproer de officieren, die veel kunnen verliezen maar niet winnen, de kroon trouw blijven en niet zooals in Hongarije, Polen en Frankrijk zich bij de ontevredenen aansluiten. Een groot deel van den adel kwam, om de wereld te leeren kennen, eenige jaren in het leger doorbrengen. Dit bracht leven en afwisse ling in het korps officieren; daarentegen werden de détails van den (1) Dat ia: eene kapiteinsplaats te koop.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 166