157 - worden en nadat men zich aldaar van hunne capaciteiten overtuigd heeft, worden zij naar hunne regimenten teruggezonden. En ondanks de goede opleiding en oefening is voor 50°/0 der officieren de kapi teinsrang de eindpaal hunner carrière (v. d. Goltz, Das Yolk in Waffen). III. Er zijn in hoofdzaak drie manierenter bevordering, nl.1° keuze, 2e electie, 3e anciënniteit. Door bevordering bij keuze verstaat men bevordering naar ver diensteloon naar werkenen daar dit in principe zoo billijk mogelijk is, zou men al spoedig geneigd zijn, zulk een stelsel onvoorwaardelijk aan te nemen. In de practijk is het echter gebleken niet zonder grove gebreken te zijn. Reeds bij de eerste staande legers was keuze de eenige wijze van bevordering, doch ook reeds uit die tijden vinden wij vermeld, dat gunstelingen zich steeds van de hoogste betrekkingen in het leger wisten meester te maken. „De koniDgen", zegt de generaal Charenton, „oordeelden het meer in hun belang personen aan zich te verplichten, „dan geschiktheid en bekwaamheid te beloonen." „Zelfs in landen, waar dynastieën op zulke weinig hechte bases „staan als in Frankrijk, geloof ik dat het meer in het belang der „vorsten is, de bekwame mannen voor zich te winnen. Waar echter „gewone stervelingen aan het hoofd van een leger staan, daar ver- „werp ik keuze. Bevordering bij keuze is aan te weinig wetten ge bonden; zij laat te veel ruimte voor willekeur en moet in een leger „aanleiding geven tot servilisme en intrigue. Want het is zoo eenvoudig „niet den verdienstelijken officier te leeren kennenmen verwart zoo „licht plichtsbetrachting met verdienste." In de Fransche vertegenwoordiging zeide M. de Tracy dienaangaande „On abuse étrangement en France de ce mot capacités, il parait „qu'il y a dans ce mot quelque chose de miraculeux. Mais en temps „de paix quel moyen y-a-t-il de découvrir les prodigieuses capacités? „Je défie qu'on puisse y parvenir." En keuze zou m. i. alleen goed zijn in een officierskorps, dat door strikt rechtvaardige personen en instellingen bestuurd werd en waar

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 168