158 goede waarborgen bestaan tot het leeren kennen der meest ver dienstelijke officieren. En waar bestaat zulk een ideaal officierskorps In de beste korpsen officieren van den tegenwoordigen tijd, het Duitsche en het Oostearijksche, waagt men zich nog niet aan be vordering bij keuze, maar huldigt men anciënniteit. Ter voorkoming van nepotisme of vergissing is dan ook anciën niteit het meest aan te bevelen in een goed georganiseerd officierskorps. De oud-kapitein Kleijn, schrijver eener belangrijke verhandeling over de bevordering, is een groot voorstander van bevorde- ïing bij keuze; hij wijst er op dat mannen als Frederik de Groote en Na poleon, Soult en Bugeaud, voor dit stelsel ijverden. Tal van talent volle schrijvers, zegt hij, streden voor het behoud van dit stelsel van bevorderen. Ook wij vinden de theorie schoon, dat ieder officier aangespoord wordt, om boven zijne kameraden uit te blinken, maar is de prac- tijk niet dikwijls genoeg gebleken, hierin te falen? En kunnen wij niet evenveel groote minnen noemen, die het daarom verwerpen Zegt Le Faure, in zijne beschouwing der Fransche militaire wetge ving niet het volgende: „Depuis les capitulaires de Charles le „Chauve, en passant par le testament de Louis XI, ou par l'adminis- „tratiou de fer de Richelieu, jusqu'au Conseil supérieur de la guerre, „créé sous Louis XVI les efforts des organisateurs les plus énergiques „ou des hommes les plus sincèrement désireux d'ordre et d'équité ne „peuvent prévaloir contre le vice constitutionnel du principe. „Quelques années a peine avant la revolution, le due de Choiseul „et le comte de Saint-Germain travaillent ardemmeut a restreindre „l'étendue du privilègele maréchal de Broglie déclare, dans un mé- „moire au roi que la brigue, la parente et la faveur, décidant le plus „souvent des choix, les braves gens se dégóutent, quittent le service „et le roi est mal servi". En heeft niet de maarschalk Gouvion de St. Cyr, ondanks den hef- tigsten tegenstand, in zijne bekende reorganisatie van het leger, ge tracht bevordering bij keuze zoo veel mogelijk te beperken "W as bovendien de toestand der legers onder Frederik den Groote, Napoleon, Soult en Bugeaud, niet geheel anders dan de toestand waarin de tegenwoordige legers verkeeren?

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 169