5 onheilen te voorkomen eu bijtijds krachtig optreden overal en ten allen tijde een groot gewicht in de schaal legt, zoo zouden er toch wel omstandigheden kunnen voorkomen, waarin wij b. v. met be doeld rijk in conflict kwamen en het ons aanviel. Hoewel wij in dat geval waarschijnlijk op een gedeelte onzer bondgenooten zouden kunnen rekenen, zoo is het toch evenzeer mogelijk, dat dit niet het geval zou zijn, maar dat allen of sommi gen van hen gemeene zaak met den vijand maakten. Het ligt dan voor de hand, dat onze buitenposten het eerst aan aanvallen blootstaan, welke aanvallen naar alle waarschijnlijkheid tamelijk onverwacht zullen zijn. Over het algemeen toch doet zich het verschijnsel in de Indische krijgsgeschiedenis meermalen voor, dat de ernstigste opstanden ot onlusten gemeenlijk niet of slechts kort te voren voorzien werden. Dit moet o. i. voornamelijk geweten worden aan het optimisme, dat veelal de besturende ambtenaren bezielt, die, hoewel zij zeer goed op de hoogte zouden kunnen zijn van hetgeen er broeit, meestal te veel vertrouwen stellen in Inlandsche hoofden, en in spionnen, die, om licht verklaarbare redenen, zoolang mogelijk de feiten verzwijgen of in een verkeerd licht stellen. Zullen dus de posten, wanneer het geval daartoe leidt, waarschijn lijk plotseling overvallen worden, zoo zal dit met Makassar evenwel niet licht het geval zijn. Onze vijand toch moge eenigszins georganiseerd zijn, de leger macht, die hij tegen ons kan aanvoeren, blijft altijd eene bende, met moeite te leiden en in de hand te houden. Alleen wanneer het succes de aanvankelijke, partieele daden bekroont van de ongeregelde troepen, waaruit die bende bestaat, kan men rekenen op aansluiting, en dus alleen wanneer bij voorbeeld onze posten te Segerie en Pankadjene door den vijand overrompeld waren, zou men (m. i.) kunnen ver wachten den vijand in massa voor Makassar te zien verschijnen. Maar zelfs in dat geval zullen wij van die overrompeling zeer waarschijnlijk kennis dragen, vóór dat de massa des vijands in de nabijheid van de hoofdplaats verschijnt. Is men op de posten bijtijds onderricht van hetgeen verwacht kan worden, en worden ze dus niet overrompeld, dan zullen zij, zelfs

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 16