167 Men ontwaart hieruit, dat tusschen het begrip van overtreding (contraventions de police) volgens den Code Pénal en volgens het nieuw strafwetboek van Nederland en het Indische Wetboek een zeer groot verschil bestaat, waarop wij vermeenen te mogen wijzen, opdat bij het gebruik der „Handleiding" de definitie van overtreding, voorkomende op bladzijde 121, niet klakkeloos overgenomen worde. Eene andere in hare gevolgen zeer belangrijke afwijking van het tot heden bij ons in Indië geldende stelsel, vinden wij in het alles zins juiste beginsel, door het nieuwe Nederlandsche Strafwetboek aangenomen, dat de dader niet verder toerekenbaar is voor de door hem verrichte handeling, dan hij die geivild en beoogd heeft te plegen. Het opzet, de kennelijke ivil om te dooden, is volgens het nieuwe Nederlandsche Strafwetboek voor moord en doodslag on misbaar; de leer van het Indische Strafwetboek, geheel gegrond op die van den Code Pénal, waar bij doodslag niet meer vereischt wordt dan het opzet omte beleedigen (intention de nuire) is verworpen, als niet gegrond op de wetenschap van het strafrecht. Toetst men hetgeen op de bladzijden 121 126 der „Handleiding over opzet en schuld wordt gezegd, aan de in het nieuwe wetboek van strafrecht in Nederland gegevene omschrijving van doodslag zijnde de opzettelijke berooving van iemands leven, zoo zal de militair, die zijn kameraad een klap heeft toegebracht, zonder het oogmerk en den wil om te doodenterwijl die klap evenwel ten gevolge van de bijzondere lichaamsgesteldheid van den gelaedeerde den dood heeft veroorzaakt, volgens dat wetboek slechts eene moedwillige verwonding hebben gepleegd, terwijl volgens onze Indische Wetboeken gemeld feit valt onder de termen van moord of doodslagnaarmate de klap al dan niet met voorbedachten rade is toegebracht. Hoezeer voorwaar weinig overeenkomende met de zuivere be ginselen van het recht, heeft de rechter bij de toepassing van de wetten in Indië de alhier vigeerende bepalingen in acht te nemen en in het omschreven geval is hij genoodzaakt de stellige wets voorschriften streng na te volgen en het feit als doodslag of moord te omschrijven, alhoewel de dader met het toebrengen van den klap geen oogmerk heeft gehad iemand opzettelijk van het leven te berooven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 178