168 Yerder zal de militair in Indië in de „Handleiding,te vergeefs een voldoend 'antwoord zoeken op de vragen, wat men volgens onze Indische strafwetboeken in de wet hebbe te verstaan onder verzwaring en verlichting der straffen, en onder verschoonende en verzwarende omstandigheden, aangezien het begrip daarvan in het nieuwe straf wetboek eensdeels meer is uitgebreid, anderdeels door voorschriften van anderen aard is vervangen, als zijnde de oude begrippen van den Code Pénal niet meer in overeenstemming met de nieuwere en al gemeen als juist erkende theorieën op strafrechterlijk gebied. Zoo zijn b. v. ook de nieuwe bepalingen omtrent recidivebenevens die omtrent ontoerekenbaarheidmeer overeenkomstig de zuivere beginselen van het recht geregeld, terwijl, in verband met den regel, die het nieuwe strafwetboek in Nederland huldigt, dat „de daad onteert en niet de „straf," men gekomen is tot de afschaffing van het stelsel der ver zachtende omstandighedendie met het oog op onze draconische wetgeving, in Indië als hulpmiddel om de daarbij bepaalde, barbaarsch zware straffen in verhouding te stellen tot het misdrijf, alsnog on misbaar zijn en nog steeds in het strafproces een groote rol spelen. Dat Schrijver zelf de moeielijkheid heeft ingezien, om zijn werk, wat betreft de bepalingen van het gemeene strafrecht, welke uit het nieuwe strafwetboek in Nederland zijn overgenomen, ook geheel dienst baar te maken voor officieren in Nederlandsch-Indië, kan blijken uit de voorrede, waarin hij opmerkt dat: „eene groote moeielijkheid zich „bij de behandeling van het strafstelsel en van de algemeene beginselen „van het strafrecht voordeed. „Te dien opzichte zegt S. „ver- „keeren wij hier te lande in een overgangstijdperk en is voor Indië wij ziging in uitzicht gesteld. Hierdoor is voor het onderwijs aan de aan staande officieren, bestemd voor den dieust in Indië, eene leemte „blijven bestaan. Op die leemte hebben wij gemeend te mogen wijzen, ten einde den Indischen officier te waarschuwen om met het oog op het door het Departement van Oorlog opgegeven programma, „met nauwgezetheid „en de meeste aandacht" van de „Handleiding" gebruikte maken, wil hij zich niet telkens vergissen bij het zoeken naar leerstellingen, welke volgens de verschillende wetboeken in menig opzicht op een ande ren grondslag berusten en geheel andere bepalingen inhouden als de onze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 179