172 Yolgens de Nederlandsche jurisprudentie zou, met toepassing van artikel 17 C. W., de wachtkamer als chambrée en de sergeant en de fuselier als kameraden kunnen worden beschouwd, zoodat het feit der ontvreemding als diefstal in de chambrée moet worden omschreven. Wij zijn, ofschoon wij artikel 17 C. W. gaarne met den meesten spoed uit het crimineel wetboek zouden willen zien verdwijnen, evenwel niet zulk een geweldige vijand van dat artikel als Mr. Van der Hoeven, die bijna elke toepassing daarvan als een misbruik beschouwt en nemen derhalve met den schrijver van de „Hand leiding" ook aan, dat de toepassing van artikel 17 C. W. in eenige gevallen noodig is, doch met dien verstande, dat zij in rechtskundigen zin als een noodzakelijk kwaad is te beschouwen en dat dus de toepassing door den militairen rechter slechts in enkele gevallen ge oorloofd is, waar anders algeheele straffeloosheid eener overtreding zoude bestaan. Maar verder met de toepassing te gaan, dan zulks het algemeen belang vordert, het artikel toe te passen, waar in het gemeen straf wetboek dergelijke handelingen evenzeer met zware straffen worden bedreigd, achten wij noch wenschelijk, noch noodzakelijk. Wij herhalen dat wij artikel 17 C. W. niet verdedigen en met M1'- Yan der Hoeven en anderen van meening zijn, dat een dergelijk algemeen veroordeeld artikel het schandelijkste uit heel de wet, dat onze militaire wetgeving tot oneer verstrekt, uit het C. W. met den meesten spoed behoorde te verdwijnen, doch zonder eene algeheele herziening van het crimineel wetboek, kunnen wij dat artikel thans nog niet missen. De militaire wetgever, die een aantal strafbare feiten opnoemt, maar zeer goed wist, dat hij in grooten haast had moeten arbeiden (want artikel 17 is ontleend aan het reglement op de krijgstucht van 1799 en in dat jaar, evenals in 1815, was een oorlog dreigende), die wetgever zegt tot den con seentieusen rechter „Indien ik door den haast, waarmede ik heb moeten arbeiden mij „hier en daar gebrekkig uitgedrukt of het een en ander vergeten „heb, dan geef ik u door artikel 17 het middel om die fouten „onschadelijk te maken.Yerre van te beweren dat dergelijke ge neeswijze aanbeveling verdient, eischt de billijkheid wetsbepalingen Zie Militaire Gids 1883 N°. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 183