179 „zaak ware. Niet de strafopleggermaar de klager is dan beklaagde, „die door zijn beklag te doen bij den krijgsraad zich zei ven in die „positie van beklaagde stelt; vandaar dat hij zich ook vrijwillig „iu arrest moet stellen." Hoe is de wijze van procedeeren in eene reclamezaak? In Indië is het de commandeerende officier, die eene commissie van twee officieren benoemt, waarbij de minste of jongste in rang tevens als secretaris optreedt, die den klagerden strafopleggeren zoo noodig andere getuigen hoort, wier verklaringen alle onder eede moeten worden afgelegd; de zaak wordt verder behandeld als een gewone krijgsraad zaak, ingevolge de voorschriften der Rechtspleging. Zoo werd terecht door het Hoog Militair Gerechtshof in Indië bij beschikking dd. 26 Februari 1375 de dispositie van den krijgsraad te Soerabaia dd. 31 December 1874 vernietigd, met last dat de reclamezaak opnieuw zal worden behandeld met in achtname van het bij die beschikking overwogene, o. a. behelzende: „Dat wel is waar bij artikel 4 van het Koninklijk besluit van den 2en „November 1873 niet ipsis verbis uitdrukkelijk, met zooveel woorden is „voorgeschreven dat antwoorden of verklaringen der getuigen met eede „zullen worden gesterkt, bijaldien geen wettige redenen daartegen zijn, „doch dat de opname van dergelijke bepaling was onnoodig, vermits toch^ „voor zoover bij het evengenoemde Koninklijk besluit de voorschriften van „de rechtspleging van de Landmacht niet zijn gewijzigd of uit den aard „der daarbij vastgestelde bepalingen buiten werking gesteld zijn, zij geacht „moet worden hare volle toepassing te hebben behouden." Op dien grond achten wij artikel 19 R. L. boven allen twijfel ook op een reclame-proces van toepassing. Daar, zooals S. niet onbekend moet zijn, in Indië meer dan in Nederland gereclameerd wordt, was het wenschelijk geweest, nog meerdere vragen te beantwoorden, welke voor de reclame-procedure van belang zijn. Zoo zoeken wij te vergeefs een antwoord op de navolgende vragen 1®. Hoe wordt er gehandeld met den reclamant, die gedeeltelijk gegrond bevonden wordt, zoowel ten aanzien van diens voorloopig anest, als wat aangaat de veroordeeling in de proceskosten? 2®. Tot welke autoriteit zal hij, die disciplinair gestraft is, zich moeten wenden, wanneer de strafoplegger is de Commandant van het leger?

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 190