HET GEWEERPROJECTIEL DER TOEKOMST. Uit eene voordrachtgehouden aan de universiteit van Amsterdam door Dr. M- W. C. Gori. De studie der oorlogschirurgie heeft in den laatsten tijd een grooten omvang verkregen. Waren vroeger heelkundige kennis en operatieve vaardigheid voldoende, om als militaire heelkundigen op te treden, zoo worden daarvoor thans eene reeks van kundigheden vereischt, die alle onze krachten vorderen, om ze te beheerschen. Willen wij in de naaste toekomst aanspraak maken op den naam van militaire heelkundigen, dan zullen beide takken van wetenschap, zoowel de krijgskunde als de heelkunde, alle inspanning van onze beste krachten vorderen. Doch vergeten wij het daarom niet, dat de toepassing der moderne oorlogschirurgie geheel ontoereikende zou zijn om alle rampen, door den oorlog in 't leven geroepen, te helpen bestrijden, indien zij geen, ja krachtigen steun vond in het streven naar menschelijkheid in den oorlog. Het is nu een verblijdend verschijnsel van den tijd, waarin wij leven, dat dit streven hand aan hand met den vooruitgang der beschaving en de vorderingen der wetenschap op den voorgrond is getreden. De vele en groote verbeteringen, die in de hulp, aan zieke en gewonde krijgslieden te verleenen, werden tot stand gebracht, strekken daarvan ten bewijze. Men heeft in denzelfden geest getracht niet slechts het geheele oorlogsrecht te humaniseeren, doch aan dat recht door internationale overeenkomsten blijvende waarborgen te verzekeren, door het met andere woorden te codificeeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 195