185 Het tractaat van St. Petersburg van 29 November -11 December '68; „a l'effet d'interdire l'usage de certains projectiles en temps.de „guerre" was van dit streven het gevolg. Het is wellicht niet geheel overbodig hier in herinnering te brengen, dat de aanleiding tot het sluiten van dit tractaat de volgende was: Sedert de invoering van het achterlaadgeweer, waardoor het. gebruik van ontplofbare kogels minder gevaarlijk was geworden voor hen, die zich er van bedienden, dreigde het gebruik daarvan meer algemeen te worden. Reeds vroeger in den Krimoorlog schijnen de Russen daarvan gebruik gemaakt te hebben. Wij leeren verder uit het doorwrochte werk van Surgeon-General T. Longmore, getiteld „Gunshot injuries, their history, characteristic" „features and complications," dat omstreeks 1862, na langdurige proef nemingen, een ontplofbare geweerkogel werd aangenomen, bekend onder den naam van Metford Rifle explosive Bullet. Het was omstreeks dienzelfden tijd, dat in verschillende landen opvolgend ontplofbare kogels voor de bewapening der legers werden voorgesteld. Zoo trok in het bijzonder de aandacht der militaire heelkundigen, de uitwerking van den ontplofbaren kogel, door von Dreyse uitgevonden voor het Pruisische naaldgew eei In het jaar 1863 was een ontplofbare geweerkogel, met kruit gevuld en van een percussiedopje voorzien, bij het Russische leger ingevoerd, bestemd om ammunitiewagens te doen springen. In 1867 werd een andere ontplofbare kogel aan het Russische gouvernement voorgesteld voor het gebruik van geweren en mitrailleuses. Dit projectiel bevatte eene ontvlambare stof en was zoo vervaardigd, dat, wanneer het zelfs met een zachten weerstand in aanraking kwam, het dadelijk ontvlamde. De Russische minister van oorlog, generaal Milutine, getuige van de vreeselijke uitwerkselen, die dit projectiel kon teweeg brengen, achtte het een twijfelachtig voordeel, om daarvan in den oorlog gebruik te maken. Keizer Alexander II deelde niet slechts deze zienswijze, doch riep tevens eene conferentie te St. Pe tersburg bijeen, met geen ander doel dan door eene overeenkomst tusschen alle beschaafde natiën het verbod van dergelijke projec tielen algemeen te maken. Dit tractaat werd door alle regeeringen, met uitzondering van die der Vereenigde Staten, aangenomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 196