187 eene volkomene overeenstemming, dan toch zeker tot een beter begrip dier uitwerking geleid. Wij bepalen ons tot de volgende theorieën hier in herinnering te brengen: 1°. het indringen van lucht vóór en na het projectiel, alsmede het indringen van ontplofbare gassen, en het ontstaan dier- zelfde gassen in de wonden2°. de verwarming van het projectiel tot smelling toe, waardoor de kleinste deeltjes gelegenheid zouden hebben zich van het projectiel af te zonderen, en als secundaire projectielen te werken; 3°. de regelmatige en onregelmatige omdraai ingen van het projectiel, en de centrifugale kracht, die daarvan af gezonderde deeltjes verkrijgeu; 4°. de uiteendringende kracht, „Keil- wirkung," en sterke percussie en 5°. de hydraulische werking. Wan neer wij ons al aanstonds tot de laatste verklaringswijze bepalen, dan doen wij dit met het oog op het gewicht, dat deze in den laatsten tijd vooral heeft verkregen. Zij verplaatst ons metterdaad in de kern der quaestie, die ons thans bezig houdt. Alvorens wij tot de beschrijving der door ons genomen proeven overgaan, moeten wij het volgende in herinnering brengen. Kocher heeft in zijne bekende verhandeling „über Schusswundende uit werking der geweer-projectielen in drie factoren geanalyseerd warmte, „Sprengkraft" en doordringingsvermogen, en aangetoond dat de „Spreng- kraft" of explosieve werking, zoo niet uitsluitend, dan toch hoofd zakelijk hier in aanmerking moet komen. Hij heeft ons tevens den weg aangewezen om het leeuwenaandeel, dat de explosieve werking op korten afstand heeft, in de levende kracht van het projectiel te doen dalen, zonder de waarde van het wapen voor het doel van den oorlog te verminderen. Dit wordt toch ten volle bereikt, indien een zoo groot aantal individu's zoo spoedig mogelijk buiten gevecht wordt gestelddoch zeker voorbij gestreefd, indien dezelfde individu's daardoor levenslang ongelukkig gemaakt worden. Nu hebben echter de moderne geweer-projectielen reeds op be trekkelijk grooten afstand, 400 a 500 M., eene hevige uitwerking. Ons doel moet nu zijn op het voetspoor van Kocher die uitwerking te wijzigen, zonder daarom afbreuk te doen aan de juistheid van het schot, zelfs op groote afstanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 198