189 „fournissait un grand nombre d'éclats tres dangereux. Auasi dut-ony „renoncer. On suspendit les recherches et l'on se contenta partout „d'adopter le plomb durci. Le major Rübin fut le premier, dans la „suite, qui présenta une balle en plomb a enveloppe métallique. Les „inconvénients reconnus dans les essais antérieurs furent d autant plus „considérables que la vitesse initiale du fusil Rubin était plus grande. „Souvent même, au début, l'enveloppe se dechira dans le canon et ,,se sépara du noyau au sortir de l'ame". Den Heer Lorenz, ingenieur en eigenaar der Deutsche Metall Patronenfabrik te Karlsruhe, die oorspronkelijk het Bode sche pro jectiel had vervaardigd en daardoor zijne nadeelen van nabij had leeren kennen, gelukte het ten slotte na langdurige proefnemingen een projectiel samen te stellen, dat aan alle voorwaarden, zoowel uit een humanitair als een technisch oogpunt schijnt te voldoen, en metterdaad het projectiel der toekomst kan genoemd worden. Dit projectiel toch biedt, volgens de genomene proeven, een veel grooteren weerstand tegenover vormveranderingen aan, en bezit daarenboven eene grootere doordringende kracht dan het gewone projectiel, of de hardlooden kogel. Lorenz geeft van zijn Compoundgeschoss de volgende beschrijving Dit projectiel bestaat uit een mantel van hard metaal, eene kern van zwaarder metaal, en daartusschen een metaalverbindingsmiddel. De mantel wordt vervaardigd uit staal, koper, messing, nickel, enz., en verkrijgt door trekken en pressen den gewenschten vorm. Daarop wordt die mantel op eene of andere wijze, het best met gebruik maken van warmte, aan de binnenzijde vertind, en, zoo dit verlangd wordt, kan ook de buitenzijde, om het oxydeeren te voorkomen vertind worden. In deze vertinde capsules worde vloeibaar lood gegoten, of samengedrukt lood wordt daarin tot smelten gebracht, zoodat de hardere mantel en de zachtere kern door het verbindings middel, het tin, eene innige vereeniging of samensmelting ondergaan. Dit is zoo waar, dat een nauwkeurig onderzoek van verschillende op deze wijze vervaardigde projectielen geleerd heeft, dat het niet mogelijk was eene scheiding tusschen kern en mantel te maken. Integendeel er had zich eene innige vereeniging tusschen de stof van den mantel, de kern en het verbindingsmiddel gevormd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 200