190 Door de groote welwillendheid van den Heer Lorenz en de mede werking van den Heer Inspecteur der draagbare wapenen en den Heer kolonel commandant van het 7° regiment infanterie, was ik, ^-*0g©staan door een uitstekend schutter, den Heer A. P. Timmers, le luitenant van het korps mariniers alhier, in staat eene reeks van vergelijkende proeven te nemen, die ten doel hadden de uitwerking van het Beaumont-geweer met het gewone projectiel te vergelijken met het Mauser-geweer, voorzien van het Compoundgeschoss. Hiertoe werden groote blikken bussen van 15 c.M. middellijn en 15 c.M. diepte, twee aan twee gevuld met droog en met nat zaagsel, met water en met paardenvleesch, of ongevuld gelaten. Telkens werd op 100 pas afstand geschoten. Bij de niet gevulde bussen was de uitwerking van beide projectielen nagenoeg gelijk: kleine even groote ingangs- en uitgangsopeningen. Bij de bussen met paai den vleesch en met water gevuld, gaven beide projectielen nagenoeg even groote ingangsopeningen; de uitgangsopening van het Com- poundgeschoss-Lorenz was iets grooter dan de ingangsopening van hetzelfde projectieldie van den Beaumont-kogel geleek veel meer op een breede scheur, waardoor de inhoud van de bus zich op be trekkelijk grooten afstand verspreid had. Bij de bussen met droog zaagsel gevuld, was de uitwerking van beide projectielen gelijk aan die, bij de niet gevulde bussen waargenomen bij die met nat zaagsel gevuld, werden echter dezelfde verschillen geobserveerd, als bij de bussen met paardenvleesch en met water gevuld. Dezelfde methode van vergelijking wenschten wij vervolgens ook toe te passen bij het vuren op dezelfde afstanden met dezelfde projec tielen op verschillende gedeelten van het menschelijk lichaam; wij konden echter niet tot afdoende resultaten geraken. Het was toch uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk, juist op dezelfde punten bijv. bij twee schedels of twee dijbeenen verwondingen tot stand te brengen. Een schot, een weinig hooger of lager, meer of minder verwijderd van uitstekende punten of lijnen bij platte beenderen, of van de mergholten bij pijpbeenderen, aangebracht, verandert zoozeer de uitwerking, dat er van een vergelijking, die eene exacte waarde heeft, geen sprake kan zijn. Mij hebben bij onze proefnemingen opnieuw kunnen constateeren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 201