191 dat de met hun inhoud voorziene schedels of de niet van hun been merg ontdane pijpbeenderen op dezelfde afstanden getroffen, zoowel door den gewonen kogel als door dien van Lorenz, verwoestingen vertoonden, die zoo belangrijk waren, dat zij geene beschrijving toelietenschedels sprongen letterlijk uiteen, merghoudende pijpbeen deren werden in kleine beensplinters verdeeld, de spieren werden in pap veranderd, en de huid met de daaronder gelegen fasciën als 't ware losgescheurd. Nog eens, er kon bij dergelijke proeven van eene wetenschappelijke, in cijfers te brengen vergelijking geen sprake meer zijn. Dit was gelukkig wel het geval bij de volgende serie proef nemingen, die ten doel hadden, om het doordringende vermogen van verschillende projectielen, op gelijke afstanden, in dezelfde stoffen te vergelijken en waarvan wij de op den laatsten dag genomene hier mededeelen Dien dag, den 16en Mei '85 werd op 50 M. afstand gevuurd met de volgende projectielen een zachtlooden kogel Mauser, en twee kogels van Lorenz, met koperen en stalen mantel, op eene stalen plaat van 3 m.M., eene ijzeren van 3 m.M., eene djatihouten van 1.6 c.M., en eene djatihouten van 2 c.M., met het volgende resultaat; de zachtlooden kogel Mauser drong dooi' de stalen plaat van 3 m.M., en werd teruggevonden voor de ijzeren van denzelfden doormeter; het projectiel Lorenz met koperen mantel drong door beide metaalplaten en werd teruggevonden in de daarachter op 5 c. M. af stand bevestigde plaat van djatihout van 1.6 c.M.terwijl eindelijk het projectiel Lorenz, met stalen mantel, teruggevonden werd in de laatstgenoemde plaat van djatihout van 2 c.M üenzelfden dag werd nog gevuurd met dezelfde projectielen en op dezelfde afstanden op eene djatihouten plaat van 1 c.M., een greenen van 1.5 c.M., eene esschenhouten van 8 c.M., eene eikenhouten van 5 c.M., een djatihouten van 4 c.M., onderlinge afstand 5 c.M., met het volgende resultaatde "Weichblei- Mauser werd teruggevonden in de esschenhouten plaat van 8 c.M. de kogel Lorenz met koperen mantel doorboorde daarenboven nog eene eikenhouten plaat van 5 c.M., en werd teruggevonden in de tweede eikenhouten plaat van 5 c.M.terwijl eindelijk het projectiel Lorenz met stalen mantel nog bovendien met zeer geringe vorm veranderingen de djatihouten plaat van 4 c.M. doorboorde. Door deze proefnemingen werden dus de waarnemingen elders ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 202