192 daan bevestigd: le. dat het projectiel Lorenz, vooral dat met stalen mantel, een groot doordringingsvermogen bezit en tegelijkertijd geene of geringe vormveranderingen ondergaat, en 2e. dat dit projectiel dus op dien grond groote voordeelen zoowel uit een zuiver militair als heelkundig oogpunt zal opleveren. "Wij gaan thans over tot de derde serie onzer proefnemingen, die wij van groot gewicht achten, omdat daardoor bewezen wordt, dat de uitwerking van de moderne geweerprojectielen op korten afstand hoofdzakelijk moet toegeschreven worden aan den hydraulischen druk, doch tevens, dat de propulsie, waarmede het voorwerp getroffen wordt, daarvoor zeer belangrijk is te achten. Wij stelden die proeven in op het voetspoor van Reger, door achter de schijf, waarop het te treffen voorwerp werd bevestigd, een maximaal manometer op te stellen, die door eene geleidebuis in onafgebroken waterverband met dat voorwerp wordt gehouden. Het uiteinde dier geleidebuis werd verder luchtdicht bevestigd in de met hersenen voorziene schedels of dijbeenen. Toen daarop ver volgens op een afstand van 10 meter geschoten werd, verkregen wij, hetzij wij vuurden met den zachtlooden kogel of met het Compound- geschoss van Lorenz, beide van 11 m. M., uit het Mausergeweer geene of zeer geringe aanwijzingen op den maximaal-manometer. Dezelfde bussen, waarvan wij ons in de eerste proefnemingen bediend hadden, werden met water of stijfselpap gevuld en aan den maximaal- manometer bevestigd, doch ook hier waren wij aanvankelijk niet in staat positieve resultaten door aanwijzing op den manometer te verkrijgen Tegenover deze door ons verkregen negatieve uitkomsten moesten wij besluiten, dat of de hydraulische druk niet bestond, of dat het uiteenspringen der voorwerpen of andere momenten, die aan onze waarneming ontsnapten, de aanwijzing daarvan in den weg stonden. Ten einde de laatste zooveel mogelijk buiten te sluiten, verbonden wij op dezelfde wijze als in de eerste proeven, bussen van geslagen plaatijzer, in den vorm van cylinders met een middellijn van 68 m. M. en eene lengte van 185 m. M. met den maximaal-manometer. De ge- heele toestel bevatte 0.07 liter water, dat onder eene drukking van 1 atmosfeer gebracht werd. Op de voorvlakte van bedoelde cy- lindervormige buis werd op 30 M. afstand geschoten, zoowel met den

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 203