193 zachtlooden kogel uit het Beaumontgeweer, als met het Compound- geschoss Lorenz met stalen mantel uit het Mausergeweer. Wij verkregen toen verrassende resultaten: met den zachtlooden kogel uit het Beaumontgeweer eene aanwijzing van meer dan 10 atmosferen drukking. De achterwand, waarin de manometerbuis bevestigd was, werd van den cylinder letterlijk afgescheurd. Daar het eerste schot met hetzelfde projectiel op hetzelfde voorwerp niet was doorgedrongen, waren wij in staat de percussie- of de propul- siekracht van denzelfden kogel te bepalen, die op 30 meter afstand eene aanwijzing gaf van 32/s atmosfeer. Het projectiel van Lorenz uit het Mausergeweer in denzelfden cylinder doordringende, gaf eene drukking aan van 3 atmosferen. Wij kunnen uit het voorafgaande besluiten, dat de snelheid van het projectiel van de eene zijde en de vormverandering, die het bij treffen der voorwerpen ondergaat, wel is waar den hydraulischen druk beheerschen, doch dat de mogelijkheid om dezen te bepalen ten slotte afhankelijk blijft van den weerstand, dien het voorwerp, dat getroffen wordt, oplevert. Wij zijn op grond van onze proefnemingen bereid aan de voort drijvende kracht van het projectiel een gedeelte van de uitwerking op het lichaam toe te schrijven, zonder daarom met von Beck te besluiten: „Die Percussionskraft übt als Hauptfactor den wesent- „lichsten Einfluss auf die Wirkung der Geschosse aus". Integendeel, juist door de proeven, op het voetspoor van Reger Verricht, werd ook hier „der positive Beweis für die Theorie von dem Auftreten „der hydraulischen Pressung geliefertein Beweis wie er pragnanter „wohl kaum gedacht werden kann und der auch die iibrigen zur Er- „klarung unserer speciellen Frage aufgestellten Theorien über die „Entstehung der Explosions wirkung über den Haufen wirft". Wanneer wij verder de resultaten der uitwerking door verschillende geweerprojectielen met elkander vergelijken, dan zien wij, dat het projectiel Lorenz de grootste doordringende kracht heeft, en tegelijk de geringste vormverandering ondergaat. Wij worden daardoor bevestigd in hetgeen door Kocher reeds op grond zijner on derzoekingen was ontdekt, nl.ein bestimmtes Wechselverhaltniss zwischen Sprengkraft und Durchschlagskraft. Dieselben Yerande- 1886 Dl. I. 1Q

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 204