195 vau beenderen tot op 400 M. reikt, hebben de verwondingen een bepaald karakter. Zij geven het geschetste beeld terug van eene verwonding, door ontplofbare kogels teweeggebracht. De tweede zone, die vroeger de eerste was, reikt tot op 1000 meter en bevat de zuiver geschoten wondende derde, de vroegere tweede, reikt tot op 1500 meter, terwijl eindelijk de vierde zone, die reikt tot op het geheel stilstaan resp. uitsterven van het projectiel, onreine wonden en kneuzingen oplevert. Bij den hardlooden kogel reikt de eerste zone tot 250, de tweede tot 1200, de derde tot 2000 en de vierde tot 2500 meter. Het eigenaardige beeld van de verwondingen der eerste groep is gelegen in de verhouding van de ingangs- tot de uitgangsopening. De ingangsopening is klein, terwijl aan de uitgangsopening de uit gebreidste verwoestingen zijn waar te nemen en zij de ingangsopening 10 a 20 maal in uitgebreidheid overtreft. Het wondkanaal vertoont vérstrekkende vernietiging van zachte en harde deelen. De beenderen zijn van hun merg beroofd, en de beensplinters in de richting van de uitgangsopening in de weefsels doorgedrongen. Het eigenaardige der verwondingen in de eerste zone heeft er toe geleid, die tegenover de verwondingen in de drie andere zonen te stellen, en haar in één groep te vereenigen. Wij hebben zoo doende op het voetspoor van Kocher en anderen geleerd, een scherp onderscheid te maken tusschen Nahschüsse en Fernschüsse. Tot de Nahschüsse worden gerekend, die eene snelheid van meer dan 250 M. in de seconde hebben, terwijl zij bij geringere snelheid tot de Fernschüsse gebracht worden. Bij de Nahschüsse blijft ons wel niet anders over dan primair te amputeeren, of wordt, om Kocher's kernachtige uitdrukking te bezigen, den operateur als 't ware het mes in de hand gegeven, terwijl bij de Pernschüsse de conserveerende behandeling, dank zij de toepassing van het Listerisme, in de militaire heelkunde, op den voorgrond zal tre den. Het vuren op groote afstanden, waarin alle legers thans ge oefend worden, zal dus niet slechts uit een zuiver krijgskundig, doch ook uit een humaan militair geneeskundig oogpunt in de naaste toe komst voordeelen kunnen opleveren. Een enkel voorbeeld zal dit duidelijk maken. Wij weten, dat de Turken, in den laatsten oorlog

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 206