196 tegen de Kussen, van het vuren op groote afstanden een ruim ge bruik maakten. Zoo lezen wij in het bekende werk van den ge neraal Brialmont: La Fortification du champ de bataille, waar hij spreekt van de verdediging van Plevna „La grande resistance que „ces retranchements opposèrent aux attaques de vive force tient moins „cependant a leur valeui' intrinsèque qu'a la manière dont les Turcs „les défendirent. Chaque homrae dans les tranchées ou dans les ou trages, avait 100 cartouches sur lui et 500 placées dans une caisse „a cóté de lui. Pourvus de eet énorme approvisionnement les Turcs, „dès que l'ennemi était a portée de leurs retranchements, tiraient sans „interruption et même sans viser. fis lancaient ainsi sur les Russes une veritable grêle de plomb dont les effets meurtriers se faisaienf sentir jusqu'a 2000 mHres Wanneer wij nu verder van von Bergmans in zijne prachtige monographie, getiteld: „De Behandlung der Schusswunden des Knie- „gelenks im Kriege" vernemen, dat van 15 Schussfracturen des Knieqelenks 14, also alle bis nuf e.ine mil dem Leben davnn c/ekom- men sinddan mogen wij besluiten, dat die gevallen zonder uitzon dering tot de zgn. Fernschiisse kunnen gerekend worden. Die proefnemingen op het slagveld moeten in vredestijd worden herhaald. Wanneer wij ten slotte op grond van de proeven door ons en anderen genomen, de algemeene invoering van het C'ompound- geschoss Lorenz aanbevelen, dan doen wij dit uit volle overtuiging, omdat daarmede alles kan verkregen worden, wat zoowel uit een zuiver tactisch als een humaan oogpunt kan worden bereikt. Het streven naar menschelijkheid in den oorlog vinde daardoor spoedig eene nieuwe en uitgebreide toepassing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 207