198 hij twee paarden te poetsen heeft, voldoende tijd over om dat be hoorlijk te doen? Ik beweer van neen. Dikwijls staan de paarden, die door een zeltden man moeten ge poetst worden, niet eens naast elkander, zoodat men nog tijdverlies heeft met heen en weer geloop. Is het nu uur staltijd, dan poetst men het paard juist zooals het in den stal staat, en gaat het daarom slechter of heeft men daarbij meer last met de paarden Immers neen, dat weten wij allen. Waarom dan zoo vastgehouden aan die oude bepaling, welker af schaffing niet anders dan wenschelijk is? Is het nu, afgescheiden van het tijdroovende eu nuttelooze van den maatregel, goed voor het paard, dat het lederen dag geduren de minstens één (soms twee) uur stijf met het hoofd tusschen twee palen gebonden staat, met eene trens in den mond, waarop het zoo'n geheel uur staat te duwen, met de lagen te wrijven en te kau wen? Dat kan voor den mond van het paard met goed zijn. Met eene eenigszins heftige beweging met het hoofd, b. v. tegen vliegen, of als het paard schrikt voor al hetgeen er zoo'n geheel uur aan zijn hoofd voorbijgaat, als de cavalerist onder de gespannen trens doorkruipt en dikwijls met zijn hoofd daartegen aanstoot, krijgt het paard telkens een ruk in den mond. Stalwachts, die niet altijd even zacht den bezem hanteeren, het toeziende kader, kortom alles wat door den stal loopt, zijn zoovele oorzaken om het paard met het gebit, dat het aanhoudend in den mond heeft, in onzachte aanraking te brengen. Het is zeker, dat dit op vele paarden (vooral remontepaarden) een slechten invloed uitoefent op de gevoeligheid in den mond en in de mond hoeken. Door schrikken en tengevolge hiervan hevige bewegingen met het hoofd, heb ik wel eens bloedige verwondingen in den mond zien ont staan. Eens zelfs heb ik op deze wijze een jong paard zich een tand uit den mond zien stooten. Paarden, die zeer gevoelig zijn voor roskam en borstel staan voortdurend te duwen, te kauwen, en met het hoofd te slaan, waardoor ze aanhoudend in den mond worden gerukt. Veel paarden leeren hierdoor ook boren op het bit. In de verschillende stallen schijnt de zon 's middags op verschil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 209