9 schepen meer over de reede te verdoelen en steeds gewapende sloepen op wacht te hebben, die des nachts voortdurend heen en weer varen, om bijtijds te weten te komen, of wellicht vijandelijke prauwen in aantocht zijn. 6". In verband met 5e, moet worden afgekondigd, dat geen enkele prauw de reede mag passeeren of daarop ankeren, zonder zich bij een der oorlogsschepen gemeld te hebben. 7''. Aan den Stationseommandant verzoeken, eene laudiugsdivisie gereed te houden, om op het 1« signaal de bezetting van het fort te vervangen. 8C. Vorming van een min of meer stormvrije enceinte, met goed verdedigde uitgangen, rondom het centrum der stad. Voor hen, die met de locale gesteldheid bekend zijn of eene kaart der hoofdplaats Makassar ter beschikking hebben, zij hier vermeld, dat die enceinte naar mijne meening ongeveer zou kunnen loopen langs de Noordzijde van den door kampong Dompo loopenden weg naar de Inlandsche kweekschool, verder achter het hospitaal om toe aan Vredenburg, en vervolgens, het Europeesche kerkhof, de gevangenis en de schouts woning omvattend, langs de meest geschikte Chineesche straten tot aan het zeestrand, ongeveer 200 meter benoorden het havenhoofd. Deze enceinte is gekozen, omdat die hoofdzakelijk gevormd wordt door steenen woningen met de daaromheen liggende ringmuren. Die ringmuren moeten zooveel noodig in staat van verdediging worden gebracht, dat wil zeggen stormvrij gemaakt door het daarvoor aanbrengen van randjoes, het graven van wolfskuilen en het maken van verhakkingen; ook moeten t zij banketten, 't zij schietgaten worden aangebracht. Voor eene goede communicatie langs die buitenenceinte moet worden gezorgd door het doorslaan van muren en het openkappen van paggers, echter niet meer dan noodig is, om een flink pad aan de binnenzijde te maken. Zoo eenigszins mogelijk wordt het vóór deze enceinte gelegen ter rein tot op een afstand van 50 meter opengekapt, en des nachts ver lichting aangebracht. Daar, waar de muren geheel ontbreken of wel te laag zijn, wor den zij vervangen door een staketsel, zooals dat door den kapitein

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 20